České salesiánské misie se vrací do Bulharska

České salesiánské misie se vrací do Bulharska
14. září 2020 Události Autor: Anna Janošková

Bulharským žákům zítra začíná školní rok, což pro české salesiánské misijní skupiny znamená návrat z vlasti do země. Salesiáni v Bulharsku už šestadvacátým rokem vzdělávají mládež a budují ve městech kulturní a náboženská centra.

Kazanlak a Stará Zagora jsou dvě města, kam současně čeští salesiáni každým rokem jezdí, aby pomáhali spojovat katolickou mládež v Bulharsku a poskytli jí zájmové kroužky, oratoř a doučování. Ve Staré Zagoře pracují především s Romy, kterých je v ekonomickém centru okolo 15 tisíc. Salesiáni tam od roku 2013 staví kostel.

„Ve Staré Zagoře pracujeme s Romy, protože chceme zvýšit jejich vzdělání, které rok od roku klesá,“ řekl Proglasu pater Martin Jílek, který doufá, že do podzimu na místě zprovozní komunitní dům, a do dvou let kostel a základní školu. „Chceme to spojit s vírou, protože vzdělání a víra jsou pro nás základní klíče, aby se Romové dokázali integrovat do bulharské společnosti.“

V obou městech zajišťují čeští salesiáni pro mládež doučování, sportovní a vzdělávací aktivity a duchovní obnovy. V mnoha případech spolupracují s místními školami, se kterými jsou v dobrém kontaktu. Nápad postavit vlastní školu vznikl z myšlenky, že je potřeba Romům zajistit jejich osobní rozvoj a lepší vyjádření jejich kultury a temperamentu.

V zemi se zhruba sedmi miliony obyvatel žije podle odhadů až 800 tisíc Romů, kteří nejsou homogenní etnickou skupinou. Do země se dostali nejspíš v 13. nebo 14. století a jejich vyznání bylo z převážné většiny křesťanské. Romové se v zemi potýkají s podobnými problémy jako u nás - vysoká nezaměstnanost, nízká gramotnost a předsudky bulharské společnosti.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony