Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkami

Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkami
30. března 2015 Archiv článků public Autor: Helena Horáková

Celoevropskou kampaň a její hlavní slogan „See the Person“ (Vnímej člověka) po celé Evropě navíc podpořila série více než 70 veřejných fotografických výstav.

Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkami

Třetí březnový týden měli možnost účastníci závěrečné bruselské konference projektu Roma MATRIX shlédnout netypickou fotografickou výstavu s Romy a o Romech. Ta byla vyvrcholením několikaměsíční celoevropské kampaně bojující neotřelými způsoby se stereotypy majoritní populace vůči nim.

Protirasistické mediální kampaně vytvářelo celkem šest partnerů v pěti evropských zemích. Patřil mezi ně také IQ Roma servis se svou kampaní My pracujeme, jež usiluje o zvýšení zaměstnanosti Romů a zaměstnavatele se snaží přesvědčit, že "Dát šanci stojí jen Vaše odhodlání" Celoevropskou kampaň a její hlavní slogan „See the Person“ (Vnímej člověka) po celé Evropě navíc podpořila série více než 70 veřejných fotografických výstav.

„Spolu s dalšími partnery z deseti evropských zemí jsme se hned na začátku projektu domluvili, že se pokusíme pojmout tuto romskou protirasistickou kampaň i pro nás dosud neobvyklým způsobem. Taky Romové, kteří se hned od počátku účastnili plánovacích schůzek, zdůrazňovali, že je nutné je začít prezentovat jinak, než jen formou tradičních obrázků, jako jsou Romové, kteří tančí nebo zpívají, ze kterých se už stalo klišé. A že neustálým zobrazováním několika výjimečných romských osobností spíše posilujeme přesvědčení majority, že tyto pozitivní příklady jsou jen výjimkou. Všichni se shodli na tom, že se tentokrát zaměříme na vytváření “překvapivě pozitivních” obrazů Romů, které budou konfrontovat nebo dokonce i šokovat a nabourávat zažité negativní názory na Romy. Že chceme, aby naše hlavní kampaň, i ty lokální, byly neotřelé, zábavné, nevzbuzující v ostatních pocity viny, ale nabízející řešení a víru, že žít spolu je možné,“

– vysvětluje ideové pozadí kampaní Šárka Pólová, koordinátorka aktivit projektu Roma MATRIX v České republice.

IQ Roma servis, Vranovská 45, Brno

sarka.polova@iqrs.cz, tel.: 775 894 249

Martin Máša
manažer PR

IQ Roma servis
Vranovská 846/45
614 00  Brno

mob.: +420 731 504 683
tel.: +420 543 213 310
fax.: +420 543 214 809
www.iqrs.cz
www.mypracujeme.cz
www.ethnic-friendly.eu

IQ ROMA SERVIS, O.S.

IQ Roma servis je nezávislá, stabilní, transparentní a profesionální orgnaizace, jež vznikla jako občanské sdružení již v roce 1997.

Aktuální projekty 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony