Brno má novinku - adoptovat si můžete hrob

V Brně si můžete adoptovat hrob
26. října 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Adopci opuštěných hrobů významných osobností umožní nově město Brno. Spolu se Správou hřbitovů tak chce umožnit pečovat o hrob především rodině významných rodáků a zajistit tak důstojné zachování náhrobku.

V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek primátorky města Brna Petr Hladík. Hrob se totiž začne evidovat jako opuštěný po uplynutí tří let, kdy se o něj nikdo nestará. V takové chvíli se stává majetkem města a připadne do jeho správy. „My přicházíme s aktivitou, aby si ten, kdo chce, mohl hrob zadarmo pronajmout a starat se o něj, dokud sám bude chtít. Je potřeba ho udržovat, očistit náhrobek, upravit zeleň, zapálit zde svíčku a třeba se i pomodlit,“ vysvětlil Proglasu nabídku Hladík. Na brněnském Ústředním hřbitově je opuštěná téměř třetina hrobů. V případě dalšího pronájmu původní pomník zanikne a s ním i odkaz na významnou osobnost. Navrhovat k adopci ho následně kromě Správy hřbitovů a pracovní skupiny městských odborů mohou i fyzické a právnické osoby. Seznam významných hrobů najdou lidé na webu Správy hřbitovů města Brna.

Petr Hladík pro Proglas shrnul i rozhodnutí města o návštěvě hřbitovů v době kolem svátku Všech svatých. „V rámci dušičkového času bude opět prodloužena otevírací doba hřbitovů, a to od čtvrtka 29. října do 6. listopadu. Konkrétně brněnský Ústřední hřbitov a hřbitov v Brně-Židenicích bude otevřený od 7 hodiny ranní do 19 hodiny večerní. Ostatní příměstské hřbitovy budou otevřeny od 7 až do 21 hodiny tak, aby se zde mohly konat individuální návštěvy hrobů, piety a modlitby za zemřelé,“ vysvětlil Petr Hladík a vyzval k návštěvě hrobů, nicméně doporučil minimalizaci kontaktů a rodinných setkání. „Myslím si, že je dobré, aby lidé chodili na hřbitov, upravili hrob a pomodlili se za zemřelé. Nicméně by se neměli shromažďovat ani na pohřebním místě a ani následně nenavštěvovali své žijící příbuzné,“ zdůraznil s tím, že právě toto každoročně o tomto čase s rodinou dělali. „I my jsme byli zvyklí návštěvu hřbitova spojit s návštěvou příbuzných. Letos to uděláme poprvé jinak,“ přiznává první náměstek primátorky a vybízí i ostatní k zodpovědnému dodržování nařízení a k ochraně druhých.