Betlémské světlo je v Česku, skauti ho rozdají všem zájemcům

Betlémské světlo je v Česku, skauti ho rozdají všem zájemcům
16. prosince 2018 Události Autor: Filip Breindl

"Betlémské světlo je symbolem přátelství a míru, symbolem překonávání hranic mezi lidmi," říká mluvčí českého Junáka Barbora Trojak. Stejně jako v předchozích letech skauti přivezli z Rakouska symbolický plamínek zažehnutý ve Svaté zemi. Rozšiřují ho po celé republice.

O třetí adventní neděli dorazilo Betlémské světlo do katedrál v Olomouci, Brně a Praze, kde svítilnu s plamínkem převzal apoštolský nuncius v Česku, arcibiskup Charles Daniel Balvo. "To světlo je něčím, co může prozářit jakoukoli naši tmu. Mír a pokoj přicházející z betlémské jeskyně je mírem a pokojem Ježíše Krista, je pokojem, který začíná v něčem tak malém, jako je betlémská stáj. Právě tento pokoj je něčím, co prokvasí celé těsto," řekl při mši na Petrově brněnský biskup Vojtěch Cikrle spolu s přáním "ať Betlémské světlo září v našich rodinách a našich společenstvích tak, abychom byli skutečnými tvůrci pokoje."

Česká pošta znovu připravila příležitostné razítko s motivem Betlémského světla. Lze ho získat na pobočkách v Jindřišské ulici v Praze, na poště u brněnského hlavního nádraží a ode dneška také na Horním náměstí v Olomouci. Na pražské poště připravil skautský sbor uvedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby u příležitosti příjezdu Betlémského světla do republiky.

V brněnských Řečkovicích světlo už asi dvacet let rozdává skaut Česlav Fuller. Uvedl, že jde především o kostely a kaple farního obvodu, který zahrnuje několik městských částí. "Je to setkání s lidmi, které přináší určitou radost, lásku a pokoj do jejich rodin. To světlo prozáří temnoty našeho světa, nějak nás to spojuje a odkazuje k příchodu Ježíše Krista na náš svět. On je také naším světlem, radostí a pokojem a to máme předávat lidem, kteří si k nám chodí pro Betlémské světlo," uvedl řečkovický skaut. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony