Skauti potřicáté přivezou betlémské světlo, letos z Lince

Skauti potřicáté přivezou betlémské světlo, letos z Lince
13. listopadu 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Již třicátá cesta skautů s betlémským světlem, symbolem přátelství, klidu a míru, se uskuteční i v letošním předvánočním čase. K této příležitosti se neuskuteční předávání světla ve Vídni, ale v Linci, kde celá novodobá tradice začala.

Slavnostní ekumenická bohoslužba bude sloužena v sobotu 15. prosince 2018 v linecké katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie. Betlémské světlo se potom bude s pomocí skautských kurýrů rozvážet vlaky po České republice v neděli 16. prosince. Uvádí to web www.betlemskesvetlo.cz.

V neděli 16. prosince v 9.00 při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou první zájemci odnést domů. Světlo si pak lidé předávají ve farnostech, do jeho šíření se ale zapojují i obce, skauti a další dobrovolníci. Zejména starší lidé mohou pořádat i o jeho přinesení domů.

Heslo německých skautů pro letošek zní ́Mír potřebuje rozmanitost - společně pro tolerantní společnost́ a odkazuje na klíčovou myšlenku zakladatele skautingu lorda Roberta Badena-Powella. Betlémské světlo v tomto může pomoci jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy.

Akce šíření Betlémského světla poprvé proběhla v Rakousku v roce 1986 jako charitativní akce pro radost postiženým dětem. V Česku se šíří od roku 1989. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po Evropě.

(Zdroj: ČTK)

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony