Asistovaná sebevražda je podle Vatikánu "v rozporu s civilizovanou společností"

Asistovaná sebevražda je podle Vatikánu "v rozporu s civilizovanou společností"
24. listopadu 2021 Události Autor: Eva Svobodová

První pacient dostal v Itálii souhlas s provedením asistované sebevraždy, kterou před dvěma lety za určitých podmínek povolil tamní ústavní soud. Souhlas včera udělila etická komise zdravotního úřadu ve středoitalském regionu Marche, a to na žádost ochrnutého 43letého muže, který je od nehody před deseti lety trvale upoután na lůžko. 

Papežská akademie pro život v reakci na to zdůraznila, že církev asistovanou sebevraždu odmítá, jakkoliv situaci dotyčného nezlehčuje. Za nejvhodnější považuje doprovázení nemocného, které může „odpovědět na mnohé jeho potřeby“.

Italský ústavní soud v roce 2019 jako podmínky pro asistovanou sebevraždu stanovil, že nemocný musí trpět nesnesitelnými bolestmi, je vyloučené zlepšení jeho stavu a dokáže jasně vyjádřit svou vůli zemřít. Na rozdíl od eutanazie nevykoná při asistované sebevraždě akt usmrcení napomáhající osoba, ale pacient sám. Vatikán prostřednictvím Papežské akademie pro život nicméně uvedl, že povzbuzování k sebevraždě i takovýmto způsobem je "v rozporu s civilizovanou společností".

Zdroj: Kathpress, ČTK

NyníKomorní hudba
Skladba: Smyčcový kvartet Es-dur op. 16 č. 2 - Allegro non troppo, Andantino con variazioni, Minuetto; Autor: Vranický Pavel; Soubor: Stamicovo kvarteto
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony