Arcibiskupství uspělo u ÚS se stížností na nejasný výklad restitučního zákona

Arcibiskupství uspělo u ÚS se stížností na nejasný výklad restitučního zákona
8. června 2020 Události Autor: Filip Breindl

Ústavní soud vyhověl stížnosti olomouckého arcibiskupství, která se týkala sporu kolem vydání pozemku v Rajnochovicích na Kroměřížsku. Nález ÚS ve prospěch církve vykládá restituční zákon, který v některých specifických případech nedostatečně upravuje lhůty pro vydání zemědělského a nezemědělského pozemku. 

Církev o něj žádala jako o zemědělský, soud pak po žalobě podniku Lesy České republiky určil, že jde o takzvanou ostatní plochu, součást lyžařského areálu. Novou výzvu arcibiskupství podalo podle jiného paragrafu zákona o vypořádání církevního majetku, soudy ji odmítly s poukazem na uplynutí tříleté lhůty. Ta podle ÚS ale nemůže začít běžet dříve, než jsou restituentovi známy podstatné skutečnosti. "Využijeme možnosti o tento pozemek požádat ve lhůtě, která podle ustanovení soudu zatím neuplynula," řekl Proglasu mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. "Podle našeho názoru je rozhodnutí ÚS v souladu se spravedlností. Nemůžeme být povinni nést břemeno za něco, co jsme nezpůsobili," doplnil k podstatě sporu.

Případem se musí znovu zabývat Nejvyšší soud. "Podobných případů je poměrně dost, rozhodování je ovlivněno spoustou nepřesností a nejasných výkladů. To současné rozhodnutí proto vnímáme jako přelomové a lze říci, že precedenční, protože poslouží jako základ pro další kauzy, které jsou v běhu," dodal mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony