Zeman v Rusku: Samé vlastní góly

Zeman v Rusku: Samé vlastní góly
23. listopadu 2017 Náš názor Autor: Filip Breindl

Příští rok se v Rusku koná fotbalové mistrovství světa. Český tým se na tento šampionát neprobojoval, a tak branky padají už teď a mimo stadióny. Do vlastní sítě je trefuje prezident Miloš Zeman.

Ať už celou aféru s článkem o tom, že bychom měli Sovětskému svazu děkovat za armádní vpád v roce 1968, dirigovaly ruské úřady či nikoli - a tomu se věří obtížně, bavíme-li se o webových stránkách ruské armádní televize (!), českého prezidenta tentokrát politický instinkt nenasměroval k využití okolností ke svému prospěchu. Může to být i tím, že ruský led je přes proslulé zimy tenký - i část Zemanových voličů se s článkem Leonida Maslovského ztotožňuje přinejmenším v myšlence, že nám léčba sovětskými tanky velmi prospěla. Ti, kteří by jeho voliči být chtěli, ale přimykání k Rusku je trochu znepokojuje, také nedostali, co by potřebovali, totiž aby Zeman donutil ruské představitele k zásadnímu prohlášení odsuzujícímu invazi do Československa.

Místo toho náš prezident se svými hostiteli nalezl společnou řeč při odsuzování "novinářské" provokace. Problém je v tom, že v případě televize zřízené ruským ministerstvem obrany o nějaké žurnalistice nelze příliš hovořit, jak si daleko nejlépe mohou představit absolventi povinné vojenské služby, kteří přišli do styku s takzvanými politruky. Zemanova charakteristika Maslovského by přesně měla znít "kremelský propagandista s vylízaným mozkem". Když stanice s pružností vlastní médiím s velmi elastickým vztahem k pravdě nahradila původní text zcela opačným komentářem, který si neodpustil patolízalskou připomínku o statečném studentu Milošovi vyobcovaném ze strany, neodolal Zeman příležitosti pronést průpovídku o prostitučním charakteru - měl na mysli svou oblíbenou novinářskou obec, ale tím, že jde o ruskou armádní televizi, jinak také zdroj některých populárních Fake News, například té o otěhotnění italských řeholnic po návštěvě migrantů, napálil míč do vlastní branky s obdivuhodnou razancí.

Když k tomu připočteme drobnější střípky předpovědi výše Putinova vítězství v příštích volbách, podivuhodnou chválu "demokraticky zvoleného" syrského prezidenta Asada, jenž s pomocí výše zmíněné ruské armády nastolil pořádek zpustošením země a vyhnáním obyvatel, úvahu o povinné ruštině pro novináře nebo spory o darem obdržené Obnovené zřízení zemské, je zřejmé, že šlo o velmi cennou cestu, i když trochu jinak, než avizoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. I kdyby podnikatelská část delegace neuzavřela vůbec žádný kontrakt, získali jsme ve velmi koncentrované podobě informace o tom, jak o nás Rusko uvažuje, koho náš prezident obdivuje a proč je lepší spojence hledat jinde.

Filip Breindl

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C-dur op. 10 č. 4 (1773) G. 523 - Grave; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Goritzki Johannes; Soubor: Německá komorní akademie Neuss
12:45Střípek poezie
12:50Hudební siesta -...
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:38Písničky

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony