Říjnové volby jako podnět k zamyšlení pro všechny

Říjnové volby jako podnět k zamyšlení pro všechny
3. října 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Jak si kdo vyloží dnešní volební výsledky, může hodně záležet na jeho celkovém vnímání politické scény – někoho uspokojí převážně modré moře značící převahu premiérovy formace ANO v krajích, jiný poukáže na velmi omezený koaliční potenciál a ztrátu ostatních koaličních stran, případně na celkový debakl vládních uskupení v senátních volbách. Ať tak či onak, je zjevné, že se mezi voliči něco odehrává a kdo bude schopen toto dění správně uchopit, může si tak založit na úspěch ve sněmovních volbách příští rok.

Námět k zamyšlení dostali prakticky všichni, nejvýrazněji asi sociální demokraté, kteří už poněkolikáté zažili, že voliči příliš neodměňují vládní angažmá strany, s oblibou jejími představiteli prezentované jako určitý sebezápor. Podrobné rozvažování ale čeká i zpravidla docela úspěšné strany sněmovní opozice – lze jim doporučit, aby do přemítání o tvoření společných kandidátek vzaly v potaz záludnosti volebního systému, které by zvláště v případě malých krajů nemusely přenést celkem slušný výsledek několika samostatných uskupení do odpovídajícího počtu poslaneckých mandátů.

A pokud jde o přímý dopad voleb na instituce, kterých se týkaly? Když necháme stranou Senát, kde se více ukáže za týden v druhém kole (omezíme se na poznámku o propadáku celé širší vládní koalice, tedy nejen paběrkujících ANO a ČSSD, ale i nulových KSČM a SPD), je na místě určitá střízlivost. Teprve další dny a výsledky vyjednávání rozhodnou, zda ANO bylo úspěšné či nikoli – první náznaky například z Jihočeského, Jihomoravského či Pardubického kraje ukazují, že to pro tým Andreje Babiše asi nebude žádná sláva. Voliči dokázali reagovat na svérázný výkon hejtmanky ve Středočeském kraji a naopak ocenili šéfy Libereckého či Moravskoslezského kraje. Hlasovat přišlo oproti očekáváním docela dost lidí, s ohledem na vnější okolnosti opravdu slušné číslo, ačkoli v přepočtu na nevoliče docela smutné (hlavně proto, že jde o typickou hodnotu volební účasti v krajských volbách). Uvidíme, zda na hejtmanských postech uvidíme nové tváře, které se lze spojovat i s určitými nadějemi na změnu politické kultury k lepšímu (Petra Pecková, Jan Grolich).

Kdo chce ve výsledku dnešního hlasování vidět úspěch ANO, podklady k takovému výkladu tam najde, byť s určitou mírou přibarvení. Stejně tak pro příznivce změny současného vládnutí skýtají dnešní čísla zdroj naděje, záleží, jak se na ně kdo dívá. V každém případě se jeví, že ANO není neporazitelné, dokonce si někdy umí, jak vidíme ze středních Čech, vstřelit sérii vlastních gólů. Teď jen správně tento poznatek zpracovat.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony