Poznámka: Koptové další obětí útoku na lidskou obyčejnost

Poznámka: Je suis Kopt!
10. dubna 2017 Náš názor Autor: Filip Breindl

Byla to před časem do určité míry zvláštní, do určité míry pochopitelná móda ve světě sociálních sítích - po teroristických útocích zaplály virtuální svíčky za oběti, lidé své profily halili do vlajek dotčených států a přihlašovali se k sloganu pray for ..., případně se prohlašovali za příslušníky skupiny zasažené útoky. Tato vlna vyprchala, ačkoli teror se ani zdaleka nevyčerpal. V posledních dnech udeřil - nikoli poprvé - také na egyptské křesťany, Kopty.

Samozřejmě nemá příliš smysl srovnávat jednotlivé útoky, protože z pohledu obětí je to vždy to samé - osudový moment propojení životních cest vykonavatele nesmyslného násilí s člověkem, který právě vykonává nějakou normální činnost - jde po švédské ulici, londýnském mostě, na berlínský adventní trh, jede v Petrohradu metrem anebo, jak tomu bylo teď v Alexandrii a Tantě, navštíví nedělní bohoslužbu. Nemá cenu poměřovat míru veřejné piety a pohoršovat se nad údajným přeháněním či naopak absencí vyjádřeného smutku, je zbytečné se nechat vtáhnout do planých debat o tom, kdo z našich politiků za to může. Naprostá nelidskost a neospravedlnitelnost těchto útoků naplne vyvstane právě kontrastem předchozí nezúčastněnosti obětí a naprosté každodennosti jejich činnosti.

V této perspektivě také vynikne jeden podstatný rozdíl - zatímco v našich západních zemích, jakkoli otřesených se každodennost rychle vrací, i když ji snad alespoň zpočátku provází zvýšená obezřetnost i při běžných činnostech, jaký bude návrat k normálu pro koptské křesťany? Jaké budou jejich Velikonoce i při všech státních bezpečnostních garancích?

Ať jsou útoky spáchané na evropské ulici, na afghánské policejní stanici, keňské univerzitě, v egyptském kostele, pákistánské škole nebo kdekoli jinde, oběti jsou s námi na jedné lodi. Jsou to nahodilí lidé, kteří se stali terčem zákeřného útoku nelidské ideologie v době, kdy nebyli a nemohli být připraveni na něco podobného, protože při všech každodenních činnostech zkrátka nejste ve střehu. Při pojmenování teroristické zrůdnosti tak není třeba sahat k rozsáhlým ideologickým rozborům, plně postačuje nesmyslnost podobných útoků na lidskou obyčejnost. S tím mysleme na ty, kteří na Květnou neděli - jako obyčejně - šli do kostela.

Filip Breindl 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony