Poznámka: Jak Hrad popřel sám sebe a vyrukoval proti dezinformacím

Poznámka: Jak Hrad popřel sám sebe a vyrukoval proti dezinformacím
21. května 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Na různé názorové obraty současného osazenstva Pražského hradu jsme si zvykli, ale poslední kousek přece jen vybočuje, asi jako kdyby prezident Miloš Zeman zničehonic prohlásil, že Ferdinand Peroutka byl gentleman. Někdejší bašta přesvědčení, že boj s dezinformacemi ve skutečnosti znamená cenzuru nepohodlných názorových proudů, teď do této bitvy vytáhla sama.

Kancléř Vratislav Mynář ve svém textu "Prohlášení o boji proti dezinformacím" ukazuje, že se našel v tomto literárním stylu, který trochu připomíná legendární dort pejska a kočičky – špetka arogance, lžíce jízlivosti, hrst moralizování, vše přelito univerzální hnědou omáčkou těžkopádného slohu, který naráží na své limity například ve větě "Mezi typické prakticky dezinformačních médií je neověřování faktů či odkazování se na fiktivní informační zdroje, které ve skutečnosti neexistují ..." – vypadá to na veřejně deklarovanou ustálenou frázi, jejímž bonusem zdarma bude hospitalizace v nemocnici pro jazykově citlivější povahy. Stejně jako předchozí opus "Dopis disciplinární komisi UEFA" to budí vnější dojem písemné podoby nedávné kelímkové piety na Hradě.

Ocenit naopak je třeba práci s abstraktními pojmy, jako je vazba "dbá o svou pověst" ve spojení s Kanceláří prezidenta republiky. Kvitovat lze také zmínku o tom, že zaměstnancům této kanceláře pracovní smlouva zakazuje poškozovat dobré jméno České republiky, protože se musí jednat o zjevnou novinku. Dále vynikající jinotaje a ironie, ať už vědomá, nebo mimoděčná, v té větě o připojení k Evropské komisi, jak to i dělá vláda. Konečně poděkujme autorovi za otevření vlastní duše v brilantní úvaze, že novináři odkazují na nejmenovaný zdroj, aby si mohli vymýšlet – uplatnění sebezpytného přístupu "podle sebe soudím tebe" bohužel nepřekryje poněkud kulhající logiku celé konstrukce, že odepřením oficiálních informací lze dojít k eliminování zákulisních zdrojů. 

Také není úplně zřejmé, proč to celé státní úředník daňovým poplatníkům, kteří celou kancelář financují, vykládá. A jak to, že najednou dezinformační média existují, když ještě nedávno Hrad bojoval za pluralitu alternativních pravd. A proč chybí věta "kdo seje vítr, sklízí bouři"? Dostaneme odpověď alespoň my, prozatím nepovýšení na hradní dezinformační seznam, když ne kolegové z Respektu, Seznamu, České televize a Deníku N?

Filip Breindl

foto: Helena Horáková, Radio Proglas

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony