Politicky vhodný termín církevních restitucí - na sv. Dyndy

4. ledna 2012 Náš názor, Události Autor: Filip Breindl

Návrh koaliční strany Věci veřejné, aby se výplata finanční kompenzace církvím a náboženským společnostem za jejich zabavených majetek odložila na "jeden rok, tedy od 1. ledna 2014, nebo na rok, kdy bude česká ekonomika růst" (slovy místopředsedkyně VV Karolíny Peake), nutí k úvaze, kdy nastane nejvhodnější čas k nápravě majetkových křivd.

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že takovým termínem bude den svatého Dyndy. Právě do takové polohy mezi "hodně daleko" a "nikdy" vypořádání s církvemi posouvá výrok vicepremiérky. Špatná kondice státního rozpočtu je jistě silným argumentem, zdánlivá péče o jeho další nezatížení snadno skryje skutečnost, že volební období ubíhá a při troše dalšího politického kličkování tato nepříliš populární věc skončí na bedrech budoucí vlády.

Kromě toho se církevní majetek stává snadnou municí v soužití koaličních stran, které místo tvůrčí spolupráce mnohdy připomíná zákopovou válku. V situaci, kdy VV stavějí barikádu kolem svého ministra školství kritizovaného za problémy s čerpáním evropských dotací pro svůj úřad, může být podobný šprajc vcelku účinným kopem do kotníku TOP 09, která má spojením s hnutím Starostové a nezávislí blízko k poměrně významné veřejné složce, jež doufá v brzké vypořádání církevního majetku, totiž komunálním politikům bojujícím za ukončení blokace sporného majetku.

VV dělají, co je v dané chvíli pro ně nejvýhodnější - před veřejností se snaží vypadat jako odpovědní strážci státní pokladny, zmenšují pravděpodobnost, že by jejich představitelé byli podepsáni pod nepopulárním navrácením, případně nahrazením církevního majetku a konečně vrátí ránu koaličním kolegům (co na tom, že by vztahy v kabinetu měly spíše určovat hodnoty jako respekt a spolupráce). Vynucené další jednání koaličních špiček je vynikající příležitostí prezentovat se ve sdělovacích prostředcích i v jiné souvislosti než odpovídání na nepříjemné dotazy.

Budou moci VV tuto hru skutečně hrát do svatého Dyndy (nebo alespoň do roku 2014)? Na úrovni vládní koalice zřejmě příliš dlouho ne, za riziko větší roztržky nebo dokonce rozpadu kabinetu jim církevní majetek asi nestojí. I potom nastane dostatek příležitostí při projednávání materiálu v parlamentu, kde se ochotně připojí levicová opozice, a třeba i při debatě nad státním rozpočtem. Narozdíl od jiných záležitostí nejmenší koaliční straně nikterak neuškodilo kličkování mezi skutečností, že na jedné straně majetkové vypořádání mají VV ve svém volebním programu a stalo se i programem vládním, a na straně druhé zjevnou nechutí něco takového uskutečnit. Dokud se významné části veřejnosti nebude zdát poněkud divné počínání kolísající mezi podpisem koaliční smlouvy a hrozbou neschválení, pokud stát nedá více na dálnice, nominováním svých členů do vládní komise vyjednávající s církvemi  a zpochybňováním dosaženého výsledku či souhlasem legislativní rady vlády a návratem k původnímu stanovisku ze září, nezmění se na politicky pragmatickém chování nic. A to může trvat opravdu až do sv. Dyndy, ať už v té době budou VV značkou zaprášené minulosti jako ODA, US-DEU, SPR-RSČ, SZ nebo nikoli.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony