Pohled za kulisy: Jak se připravuje debata prezidentských kandidátů

Pohled za kulisy: Jak se připravuje debata prezidentských kandidátů
7. prosince 2017 Náš názor Autor: Filip Breindl

Mluvčí prezidentského kandidáta, která upozorňuje, že v této době nekomunikuje e-mailem, jiný kandidát vyřizující vše osobně, jistá nechuť před další cestou po D1, ztracený ubrus, Libuše jako podkres a posílení kávovarové služby v rádiu - to jsou některé střípky z připravované debaty prezidentských kandidátů na Proglasu.

Musí to opravdu být v Brně, nešlo by to v Praze? Prvotní odezva některých prezidentských kandidátů na záměr Proglasu uspořádat v prosinci v našem studiu diskusní setkání byla řekněme rezervovaná, byť současně plná zájmu. Úvodní rozpaky spojené s nutností dalšího výjezdu z hlavního města se podařilo zaplašit zejména asi díky připojení naší debaty k jiné, která se ve stejný den v pozdějších hodinách koná na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Hned poté se s dlouhým odstupem i po urgenci ozval tým Marka Hilšera, že bere původní datum navržené pro živé vysílání, z něhož jsme ustoupili, abychom ukázali svůj prostor pro kompromisy. Slavilo to úspěch přinejmenším ve vylákání Michala Horáčka z Prahy a po další urgenci se přidal i Hilšer.

V této fázi si nebylo možné nepovšimnout velmi vstřícného tónu na všech stranách – předvolební období je v politické komunikaci dobou vlídnosti, kdy dokonce ze štábu Miloše Zemana zazní slovní spojení „děkujeme mnohokrát“. Kéž by to vydrželo i přes kampaň a nesklouzlo zpět do světa „rozhovor není možný – program je zaplněný – je nám líto.“ Jedna výjimka se ovšem najde – případnou vlídnost či zachmuřenost štábu Mirka Topolánka nám není souzeno posoudit, protože odtud nedostáváme reakci ani slůvkem. Zde je třeba dodat, že o odpověď usilujeme úplně stejně jako u ostatních kandidátů vedeni zásadou, že účast na debatě rozhodně není povinná, i když by nás potěšil příjezd kompletní devítky uchazečů.

Bleskově naopak přišly reakce – pozitivní – z týmů Vratislava Kulhánka, Jiřího Drahoše a Pavla Fischera, všechny během dvaceti minut od pozvání. O trochu později dorazilo potvrzení účasti od Petra Hanniga, zato podepsané jím osobně. Poněkud svérázně reagoval štáb Jiřího Hynka, od jehož kontaktní osoby pro média jsme obdrželi automatický e-mail oznamující, že majitel schránky je v zahraničí bez spolehlivého přístupu k internetové poště. Uvedený náhradník ale vše vyřídil.

Mezitím zvukový technik našeho rádia Pavel Kunčar rozptýlil určité tušení, že fanfáry z Libuše sice znějí státnicky, ale naprosto se nehodí jako podkres pro anonci. Bedřich Smetana dodal melodii také pro druhý spot a motiv Z českých luhů a hájů začal zvát jednak k poslechu debaty, ale také k soutěži o volná místa v jinak nevelkém studiu. To už zažilo řadu koncertů, každé úterý je dějištěm bohoslužby a je vybaveno četnými užitečnými věcmi, ale, jak si pečlivě poznamenal správce budovy, zatím nedisponuje nábytkem pro podobnou debatu. Snad to pod ubrusem nebude vidět a když, posměváčky umlčí skutečnost, že nejmenovaný vysoký představitel rádia přispěje ke zdaru debaty přivezením vlastního kávovaru. Teď ještě ke všemu zmizel původní ubrus ze studiového stolu, jak upozornila jedna kolegyně, a není jisté, zda s tím debata nemá něco společného, protože opravdu nebyl moc hezký.

Ještě zbývá nekonečně vypadající řada maličkostí včetně moderátorovy přípravy. Příští týden se ukáže, zda před kulisami vše funguje a nejpozději na konci ledna se dozvíme, zda jsme obsluhovali českého prezidenta.

Filip Breindl

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C-dur op. 10 č. 4 (1773) G. 523 - Grave - Allegro e con imperio; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Goritzki Johannes; Soubor: Německá komorní akademie Neuss
12:45Střípek poezie
12:50Hudební siesta -...
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:38Písničky

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony