Když komunistickému církevnímu programu zazní ANO

Když komunistickému církevnímu programu zazní ANO
10. listopadu 2017 Náš názor Autor: Filip Breindl

I když tuzemská politická scéna po volbách do poslanecké sněmovny nabízí poměrně nepřehledný obraz, zdá se, že některé jistoty zůstávají - i v této parlamentní periodě dojde na přetřes vypořádání církevního majetku. Své pozice v bojových řadách vyklidili sociální demokraté, na jejich místo však zaklekl Andrej Babiš spolu s komunisty, k nimž se po několika letech úspěšného lovu v jiných rybnících populárních vod vrátil Tomio Okamura.

Je to vlastně do určité míry logické, protože všechny tři strany zmíněného triumvirátu (ANO, SPD a KSČM, které mimochodem disponují sněmovní většinou) mají přes všechy vnějškové rozdíly společnou jednu základní věc - veřejnosti nabízejí líbivé iluze. V době obtížného sbližování se pak hodí opřít se o něco prověřeného, v tomto případě o iluzi - spolehlivě líbivou pro část veřejnosti - že lze v právním státu jednostranně zneplatnit smlouvu a de facto jednu skupinu diskriminovat oproti těm ostatním, že lze vlastně dělat cokoli, protože katolická církev si nic jiného nezaslouží.

Souznění Babiše a Okamury s komunistickou vizí, že se opět sáhne na církevní majetek, obsahuje i dobrou zprávu. Značně totiž zlepšuje přehled nad tím, co se na politické scéně právě děje: Formování vlády se děje za přitakávání podmínkám, které kladou komunisté, a Tomio Okamura hodlá část svého pochybného boje proti údajné islamizaci Česka vést tak, že si posvítí na křesťanské církve a židovské obce (v tom ovšem jen následuje svůj volební program, který sliboval státní kontrolu církví). A konečně Babišovy vize o manažerském řízení státu se ukazují v pravém světle vychytralé práce s emocemi (nemluvě o programu ANO o přehledném, jednoduchém, stabilním a předvídatelném daňovém systému).

Restituční kolotoč se tak vydal na novou jízdu, která, jak lze očekávat, opět přinese mnoho silných slov a plýtvání časem našich zákonodárců při nepříliš plodných debatách o Bílé hoře a inkvizici. Zůstane v provozu tak dlouho, dokud bude veřejnost tuto pouť navštěvovat. Zjistili už katoličtí voliči SPD a ANO, že si zakoupili docela drahé lístky a že ti hodní páni od kolotočů zase tak hodní nejsou?

Filip Breindl

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C-dur op. 10 č. 4 (1773) G. 523 - Grave; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Goritzki Johannes; Soubor: Německá komorní akademie Neuss
12:45Střípek poezie
12:50Hudební siesta -...
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:38Písničky

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony