Glosa: Urážlivé představení nahrálo radikálům

Glosa: Urážlivé představení nahrálo radikálům
28. května 2018 Náš názor Autor: Filip Breindl

V rubrice Náš názor přinášíme některé ohlasy incidentu kolem sobotního představení kontroverzní hry Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí, s nimiž se ztotožňuje redakční linie Proglasu v celé věci.

Mezi diváky inscenace, inscenace, proti níž kvůli znázornění Ježíše znásilňujícího muslimskou ženu protestovala Česká biskupská konference, byl také katolický kněz Jan Hanák. Na sociálních sítích po představení napsal, že tvůrce hry Oliver Frljič „hlásá černobílou tezi, že Evropané, potažmo křesťané mohou (a vždy mohli) snad za všechny hříchy světa. Tuto tezi neustále opakuje ve sledu více či méně brutálních obrazů, aniž by diváka zatěžoval nějakými kontexty, v kreativním koktejlu jednotlivých pravd a lží, jak se mu to hodí, bezpochyby ve své nejlepší radikální víře. No a samozřejmě, zcela zjevně nesnáší církev, čímž pádem se mu k ráně hodí jakýkoliv obušek, třebas sebeabsurdnější,“ píše P. Hanák a jako příklad uvádí postavu papeže vykreslenou zcela opačně, než k světovým problémům přistupuje František. Přerušení hry „dvacítkou dobře udělaných svalnatých řízků s vyholenými hlavami“, kteří si říkají Slušní lidé, pokládá za druhý z pouťových barvotiskových plakátů sobotního večera. „Hloupé ovšem je, že se u toho nesměju,“ glosoval Jan Hanák a uzavírá: „Celé představení vedle mě seděla dobrá kamarádka, křesťanka, jejíž otec je Syřan, muslim. Když jsme odcházeli, po všech těch vjemech, řekla: „A kde je odpuštění?“ Co na to říct? Amen.“

Publicistka Veronika Sedláčková napsala: „Hra, kde Ježíš znásilňuje muslimku, umožnila veřejně vystoupit fašistům a dovolila, aby se jejich modrá trička objevila na všech zpravodajských serverech. Podle mě hloupá zkratka, která chce provokovat, umožnila, aby krajní pravice využila podle mě oprávněného rozhořčení části veřejnosti ke svému zviditelnění. Vždycky budu hájit svobodu slova, ale taky usilovat o vzájemný respekt. To, že si někdo neumí představit, že pro někoho může být něco svaté, by nemělo vést k tomu, že ke svému bližnímu nebude mít úctu,“ uvádí Sedláčková a připomíná útok islamistů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži v roce 2015. „Kvůli vtipu naprosto neuctivému k muslimům obecně. Jestli se můžu přimluvit, nedělejme stejné chyby,“ dodává novinářka.

„Nelegitimizujme projev krystalického fašismu tím, že mu budeme říkat "protest" či "nesouhlas". Protest a nesouhlas - i na hraně zákona - jsou v demokracii svaté, divadelní akce spolku s bizarním názvem "Slušní lidé" ale ničím takovým nebyla,“ prohlašuje publicista Jan Moláček. Vysvětluje, že osobně mu nevadí nesouhlas vyjádřený třeba blokováním transportu jaderného odpadu či těžby dřeva v národním parku. Za legitimní pokládá i hlasitou modlitbu během představení v Huse na provázku. „Koneckonců nešlo o klasickou operu, kterou si její milovníci chtějí vychutnat v absolutním klidu, ale o hru zkoumající nejtřaskavější politická témata dneška, která jsou stejně živá na jevišti jako v hledišti. Navíc nejspíš psanou s tím, že bude přesně takové reakce vyvolávat,“ uvádí Moláček a vysvětluje, proč akci formace Slušní lidé hodnotí jinými měřítky: „Na pódiu nestáli žádní pohoršení věřící, ale čistokrevní pokračovatelé v díle nacistických bojůvek SA, kterým je Kristus úplně stejně ukradený jako Mohamed. Na povel a za peníze (organizovanost a finanční zabezpečení této partičky nelze přehlédnout) ale o to ochotnější posunout hranice mlčky tolerovaného ve společnosti zase o kousek dál. Přerušit divadlo, nahánět nepopulárního politika, nebo - jak víme z historie - vytřískat výlohy obchodů nepopulární menšiny a zdaleka tím neskončit,“ napsal Jan Moláček, podle něhož nešlo o protest ani nesouhlas, ale demonstraci síly a plíživé vytváření atmosféry strachu.

Kompletní názorové texty jsou na profilech Jana Hanáka, Veroniky Sedláčkové a Jana Moláčka na Facebooku.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony