Glosa: Návrat roušek v zemi, kde nestíháme sledovat, jak se lidé uzdravují

Glosa: Návrat roušek v zemi, kde nestíháme sledovat, jak se lidé uzdravují
18. srpna 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Původně to vypadalo, že ministerstvo zdravotnictví v sobotu propáslo jeden důležitý termín - mariánský svátek zvláště slavený v Lurdech se jevil jako vhodné datum k provedení dalšího skokového navýšení lidí vyléčených z nákazy koronavirem. Zpětně viděno ale vše proběhlo správně - k zázračnému uzdravení tužkou ve statistice došlo symbolicky ve stejný den, kdy ministr Adam Vojtěch veřejnost vyzval, ať si od 1. září znovu nachystá roušky.

Aby ten paradox lépe vynikl, postavme si tyto dva momenty vedle sebe: Počet aktuálně nakažených se za dnešek snížil o více než 600 (což je přes deset procent) - Vojtěch oznámil návrat roušek. Když si k tomu přidáme celkový vládní komunikační styl připomínající legendární typ rodiče-logika (proč? protože jsem to řekl!) a bílou, jen malými zelenými skvrnkami narušenou "semaforovou" mapu, je nabíledni, že veřejná nálada reaguje jinak než na jaře. Tehdy se o ni například mohli opřít politici napříč sněmovním spektrem a prosadit stále platné ustanovení o tom, že policisté či strážníci mohou ukládat vysoké pokuty za nenošení roušek ...

Před začátkem školního roku skládají reparát žáci, kterým to v předchozím vyučovacím období příliš nevyšlo. Do 1. září ještě několik dní zbývá a ministr Vojtěch by je mohl využít nejen k tomu, aby vše kolem roušek vysvětlil. Měl by také říci, co udělá pro to, aby počet aktuálně nakažených lidí v republice nevyjadřovalo vachrlaté číslo s možností změnit se škrtem pera o několik stovek za den. Chce-li při tak nepřesném popisu situace lidem ukládat staronové povinnosti a ještě mít veřejnou podporu, neobejde se bez toho.

Filip Breindl 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony