A za mrtvé z nouzového stavu odpovídá kdo, pane premiére?

A za mrtvé z nouzového stavu odpovídá kdo, pane premiére?

Opozice a hygienici – kdyby to nebylo v tak vážné situaci, dal by se způsob, jakým premiér Andrej Babiš hledá viníky nepříznivé situace, glosovat starým vtipem, který se navážel do zpožděných vlaků: kteří jsou čtyři hlavní nepřátelé dráhy? Jaro, léto, podzim a zima. Andrej Babiš ovšem není pódiovým komikem, vede vládu země, která se nachází v mizerné situaci po všech stránkách. Zastavme se proto u jeho slov a chvíli neřešme jinak zajímavou okolnost, že zazněla v Bělehradu.

Kdo zítra nebude ve sněmovně hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude podle premiéra zodpovědný za smrt svých spoluobčanů. Hygiena měla Chebsko, Sokolovsko či Trutnovsko "už dávno" izolovat podobně jako na jaře Litovel a okolní obce – to zaznělo od Babiše v srbské metropoli, mimochodem necelý půlrok od doby, kdy ve slovinském Bledu uštědřil naší zemi lichotivou nálepku "best in covid".

Pokud jde o to izolování Chebska, nelze říci, že by se nic nekonalo. Vždyť se podařilo zamezit odvážení covidových pacientů a možná už se na uzavírce regionu pracuje, když zaznívá, že do chebské nemocnice stále nedorazili tři lékaři přislíbení ministrem zdravotnictví Janem Blatným jako posila přetíženého personálu. 

A nouzový stav? Premiér možná neuvážil jednu okolnost, když si pro případ neschválení vládní žádosti umyl ruce a vše přišil na triko těch, kdo nebudou hlasovat pro (jen pro přesnost: zřejmě to vedle opozice budou i kryptokoaliční komunisté). Totiž ten nouzový stav zde máme od října a za tu dobu zemřelo asi 17 tisíc lidí s nákazou koronavirem, což v přepočtu na velikost populace nemá ve světě příliš obdoby. Kdo nese odpovědnost za ně, když vláda měla k dispozici všechny možnosti tohoto právního rámce? 

Ostatně to nevypadá, že by to prodloužení nouzového stavu Babiše tak pálilo, rozhodně pro něj nemá takovou prioritu, jako podivná cesta do Srbska, které dal přednost před vyjednáváním sněmovní podpory, což by měl být denní chleba šéfa menšinové vlády. I s těmi zemřelými mává bez empatie jako s politickou municí – bude to mít na triku opozice, na mě s tím nechoďte. 

Silnými slovy se pandemie nezdolá. Všechno je třeba odpracovat a jsou-li třeba regionální opatření či prodloužení nouzového stavu, nechť se s tím vláda poctivě postaví před parlament i veřejnost. Nespraví se to výkřiky, a už vůbec ne z Bělehradu, kterým se až příliš projevuje, že momentální zájmy českého premiéra jsou zřejmě mnohem komplexnější.

Filip Breindl

 

foto: pixabay.com

 

 

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony