Slzy dojetí byly slzami radosti, líčí praprasynovec kardinála Berana

28. dubna 2018 Komentář týdne, Události Autor: Filip Breindl

"Čekal jsem, že to bude emotivní, ale nečekal jsem, že v rámci pontifikální mše budu tolikrát vytahovat kapesník," přibližuje praprasynovec kardinála Josefa Berana David Brabec své pocity při přivezení ostatků bývalého pražského arcibiskupa do svatovítské katedrály. Část výpovědi Davida Brabce, kterou zaznamenal redaktor plzeňského Studia Hroznata Pavel Říha, přinášíme jako Komentář týdne. Vysíláme tuto sobotu 28. dubna 2018 v 7.30 a 18.20, opakujeme v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin.

"Ty slzy dojetí byly zároveň slzami radosti nad tím, že je zpět praprastrýc, který se tolik toužil vrátit do vlasti," říká Plzeňan, který se narodil jedenáct let po smrti kardinála Berana. Proglasu řekl, že se s jeho životním příběhem setkával od dětství v mnoha historkách, které vyprávěli další příbuzní. "Byly to různé drobnosti, například když moje babička za ním byla koncem 60. let a trochu si stěžovala, že jeden z jejích synů nechce chodit do kostela. On jí říkal - tak ho nenuť, Maruško, když to tak necítí. Takovými drobnostmi se mi ten člověk zlidšťuje. Jeho osoba mě zajímá právě jako člověk z masa a kostí, který nebyl jen mučedník uvláčený režim, ale člověk, který v sobě nesl velkou radost a samozřejmě obrovskou víru," sdělil Brabec, který dále popsal, že rodina uchovává fotografii s Josefem Beranem, když před odchodem do exilu navštívil příbuzné. "Ten jeho úsměv je nádherný," popisuje kardinálův praprasynovec a k navrácení ostatků dodal: "Samozřejmě ten původní hrob ve vatikánské bazilice byl výsostným místem, ale na druhou stranu, pokud by se nevrátil do vlasti, legitimizovali bychom to, že ho komunisti nepustili zpátky. Z tohoto pohledu je správné, že se vrátil."

Původní deska z Beranova římského hrobu byla umístěna do katedrály v jeho rodišti v Plzni. Ostatky byly po pondělní mši ve svatovítské katedrále v Praze k svátku svatého Vojtěcha uloženy do sarkofágu v kapli rodu Bartoňů z Dobenína, která se nachází v nové části chrámu vlevo od vchodu. Zdobí ji sousoší svaté Anežky České, které v minulém století vytvořil Karel Stádník. "Protože pan kardinál Beran byl velkým ctitelem svaté Anežky České, které svěřil také do přímluvy své kněžství, byl jejím životopiscem a přednesl několik významných příspěvků na konferencích předcházejících její kanonizaci, přišlo nám velmi vhodné, aby jeho ostatky spočinuly právě v této kapli. Naším záměrem při volbě této kaple byla také skutečnost, že se k ní všichni, kdo přijdou do katedrály, dostanou, aniž by museli platit vstupné," popsal P. Vladimír Kelnar, svatovítský kanovník a jeden z organizátorů akcí kolem navrácení ostatků kardinála Berana do Prahy.

NyníDnešek v kalendáři
Píseň: No Road Is The Right Road (1969); Interpret: Perfect Christine; Album: Perfect Ch.: The Complete Blue Horizon Ses.
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písničky pro hezké...
16:00Kukadlo
16:25Písně

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony