Komentář Martina Holíka "Nebojte se!"

Komentář Martina Holíka "Nebojte se!"

Pořad v souvislostech


Slovo ředitele Proglasu v čase koronaviru
Audioarchiv
21. března 2020 Komentář týdne Autor: Filip Breindl

Jako Komentář týdne přinášíme slovo ředitele Proglasu Martina Holíka k současné situaci s nouzovým stavem kvůli epidemii koronaviru.

Pěkné pozdravení vám všem,
milí posluchači a podporovatelé Vašeho – našeho Proglasu.

Všímáme si dobrých zpráv?

DOBRÉ ZPRÁVY

Jeden italský farář slouží mši v prázdném kostele, kam umístil fotografie svých farníků, tu fotografii jsme mnozí viděli. Na Slovensku dal jiný kněz malé fotky na plášť sochy Panny Marie. Stále jsme ve středu jejího zájmu. Pod její ochranou.

Dojala mne zpráva o nápisech na dveřích prodejen v rukách spoluobčanů vietnamské národnosti: „Káva pro záchranáře zdarma“. Ze šití roušek pro ostatní se stal celospolečenský trend. Blízkost a podporu najednou objevujeme tam, kde jsme ji nečekali.

POZITIVA

Situace nás vede také k tomu, abychom se v pomyslném dalším kroku od roku 1989 odnaučovali čekat, co všechno ten stát má a musí. Musí mnohé, jistě, ale daleko méně, než jsme byli zvyklí za dob reálného socialismu. 

Další pozitivum doby vidím v tom, že – slovy Písma - „ vychází najevo smýšlení mnoha srdcí“. Charaktery lidí se projevují. To je moc dobře. Vnímám tento čas jako jakousi předjarní sklizeň oddělující koukol od pšenice.

Dále: Jsem opravdu mimořádně potěšen ze zdravotníků v terénu i v nemocnicích, z funkčnosti integrovaného záchranného systému; z výkonů mnoha úředníků, organizátorů; každý z těch profíků má právo skřípat zuby, že chybí třeba i ty nejzákladnější ochranné pomůcky, ale svůj post statečně obsluhuje dál.

Šéfka u sousedů, Angela Merkelová, ve dvanácti minutách shrnula celou situaci v Německu. Bez zvláštních novinek, srozumitelnou výslovností, jednoduše a pochopitelným způsobem vysvětlila, jaké kroky a proč vláda dělá; v závěru vyjádřila oprávněnou naději, že občané jsou v dobrých rukách. Důvěřovat si je klíčové.

OBTÍŽE

Ano: Každé čtyři dny se i u nás zdvojnásobuje počet nakažených, začátkem dubna bude těch s těžkým průběhem nemoci roven počtu specializovaných lůžek. Věřím, že budou už mnozí zdrávi, jiní už budou moci být na lůžku obyčejném. Že přibude plicních ventilátorů. Držím palce všem, kterým odložili operaci na neurčito. Myslím na všechny doma s malými dětmi a nemocnými seniory, což je ta nejobtížnější sestava.

MÁME NA TO

Jsem rád, že se nepotvrzuje nihilistické tvrzení, že si teď neví rady nikdo. Naopak, špičkových odborníků mezi psychology, vědci, lékaři, mezi lidmi od nanovlákenných technologií, s novými typy roušek máme dostatek!

S velkou vděčností přijímám zprávu o daru desítek miliard korun pro Česko od zemí tvořících EU. Všímám si i darů jiných uskupení.

Jsem rád, že konečně ustupuje do pozadí politikaření a protislužby vděčnosti zemím s pochybnou lidskoprávní situací a že se konečně dostávají ke slovu odborníci.

„Nebojte se!“, opakoval neúnavně svatý papež Jan Pavel druhý. Ani vlas z hlavy vám nespadne bez vědomí vašeho Otce. Věříme tomu? Mimochodem, většině z nás se pořád ještě nic hrozného neděje.

AŽ TO POMINE

Myslím na odložené maturity, posunuté přijímačky, znovu rozjížděné malé firmy, na – dej Bože – prázdninové vyučování. Na čas, kdy budeme s velkou chutí dohánět, co se dá. Myslím na to, až bude zase všechno, jak jsme byli zvyklí. A doufám, že do toho děje vklouzne i tato hořká zkušenost: jako zdroj pokory, zdroj pečlivě zvažovaných nároků na přírodu, ochota k větší pečlivosti k sobě navzájem. Že nastoupí ctnost mírnosti, rozuměj – schopnost vyvažovat míru všech věcí i činností.

Arcibiskup Ria de Janeira nechal nasvítit slavnou sochu Krista s rozpřaženýma rukama, která je opatřena vlajkami všech zemí postižených tou malou bestií (vlajky jsou promítány!). Je jistě symbolem toho, že nás sám Ježíš objímá. Zůstávejme v jeho lásce. Dobré a lepší jarní dny přeje

Martin Holík, pátek 20. 3. 2020, Komentář týdne.