Biskup Holub: Kristus vstal z mrtvých a všechno ostatní je sekundární

Biskup Holub: Kristus vstal z mrtvých a všechno ostatní je sekundární
20. dubna 2019 Komentář týdne Autor: Filip Breindl

Slova, která před časem plzeňský biskup Tomáš Holub použil  v jedné z politických debat, rozvinul do velikonočního komentáře, který ve vysílání Proglasu uslyšíte na Bílou sobotu 20. dubna 2019 v 7.30 a mimořádně v 16.15, případně v neděli ve 2.15 a 7.30.

Před několika měsíci jsem v okamžiku, kdy Poslanecká sněmovna parlamentu odsouhlasila v prvním hlasování rozhodnutí o tom, že církevní restituce budou údajně zdaněny, na svém Twitteru napsal "Ježíš Kristus vstal z mrtvých a všechno ostatní je sekundární včetně vícekrát v historii se opakujících konfiskací církevního majetku". Teď o Velikonocích bych se rád vrátil k první části - Ježíš Kristus vstal z mrtvých a všechno ostatní je sekundární. To je základ toho, čemu věříme, základ toho, proč má smysl dívat se na všechno Boží optikou, protože Bůh je vítěz. Bůh je ten, který překonal to nejzásadnější, co limituje lidský život, a tím je smrt. Překročil tuto hranici nejen sám za sebe, ale také ve jménu všech, kteří ho následují a tím, že jsou pokřtěni, oděli jeho jméno do své identity a hlásí se nejenom k dramatu Kristovy smrti a k jeho utrpení, ale především k tomu, že smrt nemá poslední slovo. Poslední slovo má Boží vítězství a Boží vzkříšení.

Chtěl bych nám všem popřát, abychom si o těchto letošních Velikonocích právě toto opakovali: Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Můžeme si k tomu přidat to, co uslyšíme v antifoně Božího hodu - skutečně vstal z mrtvých - a všechno ostatní je sekundární. Všechny věci, které prožíváme, které jsou někdy nesmírně složité a různým způsobem nás tísní a znejisťují, jsou věci, které jsou druhotné při pohledu na to, že Ježíš Kristus je živý. On je pánem nad životem i smrtí, je alfa i omega, začátek i konec, jak uslyšíme v liturgii velikonoční svíce. Toto je pravda, která se nemá stát jen něčím, co opakujeme svými hlasy, ale má vstoupit do našeho vědomí a prostoupí do našeho srdce a duše, aby zdrojem, z něhož můžeme nadále čerpat, bylo to, co Kristus stále přál svým apoštolům a současníkům, s nimiž se setkal - pokoj vám!

Skutečný pokoj, který není tím, že člověk zavírá oči před hrůzami a složitostmi celého světa, je pokoj, který daruje vzkříšený Kristus. Je to pokoj, který opravdu může vládnout v tomto našem pozemském putování. Je to pokoj autentický a pokoj, který vítězí. Nechť jsme křesťany, kteří oděli Krista takovým způsobem, že skrze jeho utrpení a kříž došli k nedělnímu ránu, ve kterém věří a vyznávají, že můj Pán a můj Bůh skutečně je živý a že vrcholným darem, který každému, kdo se k němu hlásí, dává, je pokoj. Pokoj, který svět nemůže dát, pokoj, který svět nemůže vzít. Požehnané Velikonoce!

biskup Tomáš Holub

Velikonoce 2019

 

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony