Zůstat s mladými lidmi - sekce ČBK pro mládež slaví 30 let

Zůstat s mladými lidmi - sekce ČBK pro mládež slaví 30 let
16. října 2020 Události Autor: Filip Breindl

V salesiánském kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Brně-Žabovřeskách se od 18 hodin v přímém přenosu Radia Proglas koná mše svatá s připomínkou 30. výročí založení Sekce pro mládež České biskupské konference. Její členové se dnes namísto plánovaného výjezdního zasedání setkali formou videokonference, na níž mimo jiné diskutovali o tom, jak v současné situaci zůstat nablízku mladým lidem.

"Probírali jsme také otázku, jak se postavit k situaci a přípravě Celostátního setkání mládeže na příští léto. Směřujeme k tomu, že bude přeloženo na rok 2022," sdělil Proglasu ředitel sekce P. Kamil Strak. Podle něj z výměny zkušeností vyplynulo, že v jednotlivých diecézích pokračují aktivity podle možností, které současná doba skýtá, zejména v online prostoru. "Mám radost, že nejsou dveře zavřeny, ale telefonicky, videokonferencemi nebo jinými způsoby se mladí setkávají s přáteli, kteří je doprovázejí. Připravují se také různá vzdělávací videa, aby mladí lidé měli dobrou potravu pro tělo i duši," doplnil P. Strak.  

Podle pastorálního teologa, salesiána Michala Kaplánka, by současná církevní práce s mladými lidmi měla reflektovat slova papežovy exhortace Christus Vivit - vést dialog s touto věkovou skupinou, více jí naslouchat a méně odsuzovat, a to i pokud stojí mimo hlavní názorový proud. K názorům o změně stylu pastorace mládeže uvedl: "Opravdu se příliš propaguje ta emoční stránka - nebo jinak řečeno se pořád počítá s tím, že funguje nějaká církevní socializace tak, jako fungovala v době, kdy většina lidí chodila do kostela. Nebo i v době totality, kdy mladí lidé chodící do kostela tvořili takovou vlastní subkulturu, poměrně uzavřenou skupinu. Dneska už to takovým způsobem fungovat nemůže," míní pastorální teolog Michal Kaplánek.

NyníRanní magazín
Píseň: Půl života pryč (2007); Interpret: Starý fóry; Album: Starý fóry & Šťáhlavský J.: Náhodné setkání
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony