Zůstat s mladými lidmi - sekce ČBK pro mládež slaví 30 let

Zůstat s mladými lidmi - sekce ČBK pro mládež slaví 30 let
16. října 2020 Události Autor: Filip Breindl

V salesiánském kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Brně-Žabovřeskách se od 18 hodin v přímém přenosu Radia Proglas koná mše svatá s připomínkou 30. výročí založení Sekce pro mládež České biskupské konference. Její členové se dnes namísto plánovaného výjezdního zasedání setkali formou videokonference, na níž mimo jiné diskutovali o tom, jak v současné situaci zůstat nablízku mladým lidem.

"Probírali jsme také otázku, jak se postavit k situaci a přípravě Celostátního setkání mládeže na příští léto. Směřujeme k tomu, že bude přeloženo na rok 2022," sdělil Proglasu ředitel sekce P. Kamil Strak. Podle něj z výměny zkušeností vyplynulo, že v jednotlivých diecézích pokračují aktivity podle možností, které současná doba skýtá, zejména v online prostoru. "Mám radost, že nejsou dveře zavřeny, ale telefonicky, videokonferencemi nebo jinými způsoby se mladí setkávají s přáteli, kteří je doprovázejí. Připravují se také různá vzdělávací videa, aby mladí lidé měli dobrou potravu pro tělo i duši," doplnil P. Strak.  

Podle pastorálního teologa, salesiána Michala Kaplánka, by současná církevní práce s mladými lidmi měla reflektovat slova papežovy exhortace Christus Vivit - vést dialog s touto věkovou skupinou, více jí naslouchat a méně odsuzovat, a to i pokud stojí mimo hlavní názorový proud. K názorům o změně stylu pastorace mládeže uvedl: "Opravdu se příliš propaguje ta emoční stránka - nebo jinak řečeno se pořád počítá s tím, že funguje nějaká církevní socializace tak, jako fungovala v době, kdy většina lidí chodila do kostela. Nebo i v době totality, kdy mladí lidé chodící do kostela tvořili takovou vlastní subkulturu, poměrně uzavřenou skupinu. Dneska už to takovým způsobem fungovat nemůže," míní pastorální teolog Michal Kaplánek.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony