Zpravodajství ze Sydney a Velehradu - jak ho děláme?

19. července 2008 Události Autor: Filip Breindl

Stručný pohled do zákulisí naší redakce v době světového setkání mládeže prozrazuje, jak se v krátkých dějinách Proglasu zlepšily možnosti aktuálně informovat z podobných akcí.

Nedávno si kolegyně Kateřina Vitouchová vzpomněla, jak zpravodajsky (tehdy ovšem ještě jako slečna Lapčíková) pokrývala světové setkání mládeže v Paříži v roce 1997. K dispozici měla mobilní telefon, který by se dnešním pohledem nedal označit jinak než zastaralý, a možnost nikterak komfortního, zato velmi drahého spojení. Internet a elektronická pošta nebyly neznámými pojmy, ale do běžného užívání se ještě zdaleka nedostaly.

O něco lepší to bylo v jubilejním roce 2000, kdy širší tým Proglasáků v Římě (Lucie Endlicherová, Jan Hanák, Helena Bízová, Eva Šolcová) spolupracoval s českou redakcí Radia Vatikán. O dva roky později si už kolega Jakub Skřebský do Toronta vezl redakční notebook s možností elektronického zasílání natočených příspěvků. Sám jsem tento způsob terénní práce včetně střihu a dabingu cizojazyčných příspěvků používal v roce 2005 v Kolíně nad Rýnem.

Notebook si do Sydney odvezl také Zdeněk Drštka, v technicky vyspělé Austrálii nemá problém s připojením k internetu. Přes celou zeměkouli tak posílá natočené příspěvky a elektronickou poštou komunikuje s redakcí. Záložním prostředkem komunikace je telefon, jehož provoz je díky slevě velmi nenákladný. Díky existenci televize Noe může i rádio ve větší míře participovatž na přímých přenosech

Jiný notebook má s sebou také náš štáb na Velehradě. Zde je pochopitelně komunikace mnohem snadnější, členové  si mohou rozdělit práci (většina ostatně na Activ8 vyjela ve svém volnu a přislíbila pomoc podle možností a zálib v programu). Luděk Strašák a Lenka Kolaříková pravidelně ohlašují, co velehradská skupina chystá. 

Zvláštní zpravodaj je pochopitelně ústřední postavou celého procesu výroby zpravodajských vstupů a relací. Autentické nahrávky z místa, zejména bezprostřední ohlasy přímých účastníků, jsou téměř nenahraditelnou součástí takových zpráv. Na redaktorovi, který v Brně celé zpravodajské vysílání v dané chvíli koordinuje, pak je, aby příspěvky vytřídil, podle potřeby upravil (některé vznikají v náročných vnějších podmínkách a je třeba např. střih) a zařadil do vysílání - do zpravodajských vstupů během dne a řádných či mimořádných zpravodajských relací, případně zjišťoval další informace o akci a domlouval živé vstupy s jejími přímými aktéry. Tím se do celého procesu zapojí také moderátoři, kteří se musejí vyrovnat s leckdy velmi improvizovanými změnami vysílacího schématu (např. nejde přesně dopředu určit délka liturgických slavností) a častějším čtením připravených vstupů či vedením rozhovorů naživo. Znamená to rozšířenou přítomnost na pracovišti a zvýšený objem práce, ale vždy také zajímavou profesní výzvu a obecně lidský zážitek "bytí u toho". Jsem ovšem zvědav, kam do příštího světového setkání mládeže pokročí technika, která nám to rok od roku umožňuje ze stále větší blízkosti. 

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony