Zpravodajství ze světa - USA, Pobřeží slonoviny, Pákistán

5. ledna 2011 Události Autor: Filip Breindl

Středeční hlavní zpravodajská relace Proglasu obsahuje pohled na aktuální události mezi křesťany ve světě. Dnes je to zpráva o bankrotu katolické arcidiecéze v americkém Milwaukee, o reakcích křesťanské menšiny v Pákistánu na atentát, jemuž podlehl tamní přední zastánce náboženské svobody, a také o postoji církve v Pobřeží slonoviny k případné vojenské intervenci v této africké zemi. Po odvysílání ve 20.00 najdete záznam relace v audioarchivu tohoto webu.

Arcidiecéze v Milwaukee v americkém státě Wisconsin vyhlásila bankrot. Její vedení oznámilo, že vysoké kompenzace vyplácené kvůli sexuálnímu násilí katolických kněží překračují rozpočtové možnosti místní církve. Oběti už dostaly asi 29 milionů dolarů, uvedl arcibiskup z Milwaukee Jerome Listecki: „Bankrot je dramatické opatření, zároveň ale nabízí příležitost k novému začátku pro celou arcidiecézi. Neznámená to ale, že přestáváme dělat svou práci. Naší prací je mise a služba Ježíši Kristu a jeho církvi. Tento proces bude trvat dvanáct, osmnáct měsíců a je důležité vědět, že se týká pouze arcidiecéze. Nezahrnuje farnosti, školy a další instituce jako katolickou charitu, které jsou samostatnými organizacemi spadajícími pod veřejné právo.“ O ochranu před věřiteli požádalo celkem osm diecézí v USA, další ohlásily rozprodej svého majetku, aby získaly prostředky na mimosoudní vyrovnání s žalobci.

Za svého osobního přítele a zastánce náboženské svobody označil předseda pákistánské katolické biskupské konference, arcibiskup Lawrence Saldanha  včera zavražděného guvernéra místní provincie Paňdžáb Salmana Tasíra. V rozhovoru pro německou katolickou agenturu KNA připomněl jeho osobní úsilí o změnu zákona proti rouhání - na jeho základě vynesl soud trest smrti nad pětačtyřicetiletou pákistánskou křesťankou Asii Bibiovou. "Jí se Tasír zastal s velkou odvahou," uvedl arcibiskup Saldanha. Guvernéra zastřelil v Islámábádu jeho osobní strážce a poté, co ho policie zadržela, uvedl jako motiv právě Tasírovu snahu o upravit zákon, jehož se nechtějí vzdát konzervativní muslimové.
 

Ozbrojenou intervenci ze zahraničí odmítají jako řešení současné politické krize katoličtí biskupové z Pobřeží slonoviny. Ve svém prohlášení, které citovala misijní agentura Fides, označují případný vojenský zásah pod vedením Spojených národů nebo dalších afrických zemí za porušení státní suverenity a možnou roznětku občanské války. Biskupové zároveň vyzvali Laurenta Gbagba i Alassana Ouatarru, kteří si dělají nárok na prezidentský post, ke vzájemnému smíření vedenému láskou k vlasti. Odmítli, že by současná krize v Pobřeží slonoviny měla náboženský podtext napětí mezi křesťany a muslimy.

zdroje: ČTK, KNA, Kathpress, Fides

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony