Změny v církevní správě na Slovensku

14. února 2008 Události Autor: Zdeněk Drštka

Konference biskupů Slovenska dnes oznámila reorganizaci katolické církevní správy v zemi. Jejím cílem je přiblížit sídla diecéze věřícím. Návrh, který vznikal od roku 2002, schválil Svatý stolec. Jménem papeže Benedikta XVI. změny představil jeho zvláštní vyslanec, kardinál Jozef Tomko.

Stávající arcidiecéze Bratislavsko-Trnavská byla rozdělena na dva celky; oběma zůstal titul arcidiecéze. Vznikly tedy arcidiecéze Bratislavská a arcidiecéze Trnavská. Arcidiecéze Bratislava je nadále metropolí. Bratislavským arcibiskupem-metropolitou byl jmenován Mons. Stanislav Zvolenský, dosud pomocný biskup bratislavsko-trnavský. Dosavadní arcibiskup bratislavsko-trnavský Mons. Ján Sokol byl jmenován arcibiskupem trnavským a dostal privilegium nosit pallium ad personam.

Vydělením devíti děkanátů z dosavadní diecéze Nitra vznikla nová diecéze se sídlem v Žilině. Jejím biskupem byl jmenován Mons. Tomáš Galis, dosud pomocný biskup banskobystrický. K diecézi Nitra byla naopak připojena část dosavadní arcidiecéze bratislavsko-trnavské. Také území Banskobystrické diecéze bylo rozšířeno o část dosavadní Bratislavsko-trnavské arcidiecéze.

Nově založené metropolitní arcibiskupství v Bratislavě stojí v čele církevní provincie. Do ní spadají jako sufragánní arcidiecéze Trnavská, diecéze Nitranská, Banskobystrická a nově založená Žilinská.

zdroj: Tisková konference KBS, přenášelo Radio Lumen

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony