Žil statečný život, poděkoval kardinál Duka za spisovatele Stránského

Žil statečný život, poděkoval kardinál Duka za spisovatele Stránského
10. června 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Lidé se dnes naposledy loučí se spisovatelem a vězněm komunistické totality Jiřím Stránským. Autor předlohy seriálu Zdivočelá země zemřel 29. května ve věku 87 let. Dopolední mši svatou v zaplněném Týnském chrámu v Praze celebroval kardinál Dominik Duka.

V 10 hodin začala v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí mše svatá za zemřelého odpůrce totality Jiřího Stránského. Hlavní celebrant kardinál Dominik Duka zmínil, že Stránského život nebyl procházkou, ale úporným hájením pozic, které nemůže opustit ten, kdo chce být čestným a charakterním člověkem. „Děkujeme, že obohatil naše celé společenství, že obohatil naši kulturu, že obohatil život v této zemi opravdovým statečným životem," řekl Duka.

Po bohoslužbě převezl ostatky kočár s koňmi přes Staroměstské náměstí směrem ke kostelu svatého Mikuláše. Oficiální pohřeb se uskuteční ve velké obřadní síni strašnického krematoria.

"Pořád mi někdo říká, ať sepíšu, co jsem zažil. Já vždycky odpovídám, že je to v mých dílech," řekl Radiu Proglas Stránský v jednom z jeho posledních rozhovorů. Mluvil například o svém šlechtickém půdovu, jejich rodovém heslu nebo skautingu. "Můžeš-li udělat radost, musíš. Naše rodové motto přejali i skauti jako něco, k čemu se mají hlásit," zmínil spisovatel. Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu.

Ve svých dílech Stránský čerpal z vlastních zkušeností dvojnásobného vězení komunisty. Jeho poslední publikací je nedávno uvedená kniha Štěstí napodruhé. Za svou práci i občanské postoje si vysloužil řadu ocenění. Mezi nimi například medaili Za zásluhy nebo za dlouholetou práci pro skautské hnutí Řád Stříbrného vlka.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony