Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel

Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel
18. prosince 2011 Události Autor: Luděk Strašák

O čtvrté neděli adventní zemřel exprezident a dramatik Václav Havel ve věku 75 let.

Jak uvádí zpráva ČTK, prezident, který byl v úřadě v letech 1989-2002, s krátkou přestákou v roce 1992, zemřel v neděli ráno ve spánku na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

Jeho význam sahá hluboko do období totality, kdy aktivně vystupoval proti komunistickému režimu. Byl pronásledován a vězněn, ale ze svých zásad neustoupil. Po převratu v roce 1989 se stal prezidentem Českosllovenska, který vedl národ složitým obdobím při přechodu od totality k demokracii.

 Václav Havel se přátelil s významnými světovými duchovními osobnostmi, na jeho pozvání a díky jeho pozvání přijel například blahoslavený Jan Pavel II. na první mimořádnou návštěvu Československa. Minulý týden se také například setkal s dalajlámou.

A jedna vzpomínka osobní. Na přelomu století jsem byl nějakou dobu na stáži v Izraeli. Když jsem se bavil s Izraelci nebo Palestinci a řekl jsem, že pocházím z České republiky, devět z deseti mi jako první řeklo: "Jo, u vás je prezidentem Václav Havel." A všichni mě upozorňovali, jaké máme štěstí, že nás reprezentuje právě takový člověk.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony