Zelený čtvrtek 2022 a jeho očekávané události

Zelený čtvrtek 2022 a jeho očekávané události
14. dubna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z dění plánovaného na 14. dubna 2022:

Kněží se sejdou se svými diecézními biskupy a při takzvané Misse Chrismatis, kdy se světí liturgické oleje, obnoví své kněžské sliby. Bohoslužbu z Vatikánu nabídne televize Noe od 9:30. Večer si církev připomene poslední večeři Páně. Papež František mši svatou bude sloužit ve věznici Civitavecchia nedaleko Říma a v rámci obřadu umyje nohy dvanácti odsouzeným.

Papežský almužník, kardinál Konrad Krajewski na Ukrajině předá sanitku darovanou papežem Františkem Kardiologickému institutu v Kyjevě.

V hromadné dopravě v Česku se ode dneška nemusí nosit respirátory. Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče.

Na základních a středních školách dnes začínají pětidenní velikonoční prázdniny. Žáci a studenti se do lavic vrátí v úterý.

Bývalým klientům Bohemia Energy končí půlroční dodávka energií od dodavatelů poslední instance.

Pražské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky začíná fungovat v budově firmy Central Group u metra Vysočanská, kam se přesunulo z Kongresového centra Praha.

Lidé se ve strašnickém krematoriu naposledy rozloučí s hercem a bavičem Josefem Aloisem Náhlovským, který zemřel po krátké těžké nemoci 7. dubna ve věku 72 let. Zádušní bohoslužba proběhne v úterý 19. dubna od 18:15 v kostele svaté Rodiny v Luhačovicích.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska předá ceny soutěže Historické město roku 2021 za Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2021. Krajskými vítězi soutěže o titul Historické město roku 2021 jsou Boskovice, Frenštát pod Radhoštěm, Horažďovice, Hradec Králové, Kolín, Kroměříž, Letohrad, Loket, Lipník nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Prachatice, Praha 1, Telč a Žatec. Loni se Historickým městem roku 2020 stal Havlíčkův Brod.

V mnohých obcích a městech se děti zapojí do tradic spojených s pašijovým týdnem. Například na znamení takzvaného odletu zvonů do Říma, skupiny hrkačů budou od dnešního do sobotního večera třikrát denně zvát k modlitbě. Například v Českých Budějovicích na Piaristickém náměstí je součástí tradice i tesání křížů.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo g moll - Andante; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony