Zelený čtvrtek 2020 a jeho očekávané události

Zelený čtvrtek 2020 a jeho očekávané události

Nabízíme výběr z událostí v prvním dni Velikonočního tridua - čtvrtka 9. dubna 2020. 

Dnes, kdy si připomínáme ustanovení svátosti oltářní a svátosti kněžství, papež František odslouží mši svatou na památku Ježíšovy poslední večeře ve vatikánské bazilice bez věřících i obvyklých koncelebrantů. Přenos bohoslužby bude možné sledovat na televizi Noe od 18 hodin.

Každoročním symbolem Velikonoc je utichnutí zvonů na věžích kostelů na Zelený čtvrtek, rozezní se opět až při oslavě vzkříšení Ježíše Krista. Aby se zdůraznilo společné slavení Velikonoc, budou všechny zvony v plzeňské diecézi znít současně. Dnes v 19:30 zazní před vzkříšením naposledy.
 

V podvečer začíná projekt Čtení z Bible pro nadcházejících 24 hodin. Akce bude probíhat on-line a skončí v pátek 10. dubna v 17 hodin večer. Zájemci se mohou registrovat na webu paschaliaolomoucensia.cz, kde si vyberou čas a úryvek a svůj přednes natočí ve formátu audio nebo video.

Od dnešního dne mohou znovu otevřít hobby markety, prodejny stavebnin, železářství a obchody a opravny jízdních kol. Lidé ale musí být v provozovnách od sebe vzdáleni dva metry, u vchodu musí být dezinfekční prostředky a pro všechny provozovny platí i povinnost využívání rukavic.

Český rozhlas v souvislosti s kritickou situací ve většině kulturních oborů připravil speciální vysílání v podobě 12 hodinového živého maratonu rozhovorů s osobnostmi české divadelní a literární scény s názvem „Ať žije divadlo! Ať žijí knížky!“ Vysílání začne o půl sedmé ráno.

V Praze bude nadcházející čtyři noci kvůli pravidelné údržbě a mytí do 10. dubna vždy od jedenácté hodiny večerní do páté hodiny ranní uzavřen Letenský tunel.

Firmy mohou na úřadech práce začít žádat o konkrétní částky na kurzarbeit.

V poledne bude vláda jednat formou videokonference především o dalších opatřeních na pomoc firmám, živnostníkům i občanům při řešení dopadů epidemie koronaviru. Projednávat se bude i záchranný balíček pro kulturu.

Formou videokonference se sejdou i jednotliví představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jednat budou o možnostech, jak stabilizovat ceny ropy.

Dopoledne má v kazašském Bajkonuru odstartovat vesmírná loď Sojuz MS-16 s třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na palubě budou dva ruští kosmonauti a jeden americký astronaut.

Na Slovensku druhým dnem pokračuje omezení volného pohybu lidí, které kvůli pandemii nemoci covid-19 potrvá do pondělí.

Španělští poslanci mají hlasovat o prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru o další dva týdny.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony