Závěť kardinála Vlka: Se všemi se loučím a těším se na shledanou

Závěť kardinála Vlka: Se všemi se loučím a těším se na shledanou
25. března 2017 Události Autor: Filip Breindl

"Svou nesmrtelnou duši, krví Kristovou vykoupenou, poroučím Bohu, jeho milosrdenství a lásce, na které jsem celý život spoléhal," stojí v závěti kardinála Miloslava Vlka, z níž v úvodu pohřební bohoslužby v katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha citoval současný pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

"Do Božích rukou a pod ochranný plášť Panny Marie poroučím celý svůj život, všechny své práce, vše, co jsem konal. Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiných. Se všemi se loučím a těším se na shledanou," napsal kardinál Vlk před svým skonem - na věčnost odešel minulou sobotu ve věku 84 let. "Mnohokrát jsme s kardinálem Vlkem kráčeli touto katedrálou, ale když jsem dnes vstupoval západní branou, vybavil se mi živě okamžik, kdy jsme ji společně otevírali jako Svatou bránu roku milosrdenství. Děkuji ti, Miloslave. Kéž i já jí jedenkrát projdu tam, kde, jak pevně věřím, jsi nyní ty, služebník věrný," řekl kardinál Duka, který prohlásil, že jeho předchůdce odešel na věčnost smířen s Bohem a lidmi. "Je rovněž známo, že jsme s bratrem Miloslavem neměli vždy na mnohé věci církevní politiky stejný názor. Ujišťuji všechny, že to neubralo nic na naší vzájemné úctě a na celoživotním přátelství. Návštěvy u lůžka před jeho odchodem byly také výrazem smíření, které bylo úplné a zcela vědomé, takže nechybělo ve všeobjímajícím smíru, v němž kardinál Vlk odcházel," prohlásil pražský arcibiskup.  

Jako vzor k poučení a následování doporučil životní svědectví kardinála Miloslava Vlka účastníkům pohřební mše v pražské katedrále kazatel, emeritní plzeňský biskup František Radkovský. Se zesnulým se přátelil více než půl století. V promluvě citoval z myšlenek kardinála Vlka zachycených v několika publikacích. Upozornil na význam společenství při prožívání víry a také na sílu, kterou jeho spolubratr čerpal z víry v Boží lásku i v době, kdy mu komunistický režim bránil veřejně vykonávat kněžskou službu: "Byl vytrvalým a odvážným bojovníkem za svobodu, právo a spravedlnost pro církev, a to nejen v době komunistické totality, ale i v době, kdy už měl odpovědnost za celou církev u nás jako pražský primas a předseda biskupské konference. Tehdy to měl často ještě těžší, protože nesl velkou odpovědnost, která ho tížila, jak mi sám řekl,"
uvedl v homilii biskup František Radkovský.

Při mši zazněl také pozdrav papeže Františka, který přečetl apoštolský nuncius v Česku, arcibiskup Giuseppe Leanza, a s kardinálem Vlkem se rozloučili také zástupci ekumenické skupiny biskupů, příznivců hnutí Fokoláre - jejich jménem vystoupil arcibiskup z thajského Bangkoku Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij a byla přečtena kondolence Marie Voce, prezidentky hnutí. Jménem české veřejnosti promluvil emeritní rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm. Obřad sledovala zaplněná katedrála, další lidé přihlíželi na nádvoří Pražského hradu díky velkoplošné obrazovce. Na počest kardinála Vlka se rozezněly chrámové zvony - 19 minut zvonil Jan Křtitel na připomínku stejného počtu let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Uložení do hrobky provázel hlas největšího a jen příležitostně rozeznívaného zvonu Zikmund.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony