„Zapojit se mohou i rodiny s dětmi.“ Dnes je Mezinárodní den dobrovolnictví

„Zapojit se mohou i rodiny s dětmi.“ Dnes je Mezinárodní den dobrovolnictví
5. prosince 2022 Události Autor: Veronika Skalická

Jejich práce by podle vládních dat ročně stála český rozpočet zhruba 30 miliard korun, v tuzemsku jich je asi 600 tisíc. Právě lidi, kteří pomáhají bez nároku na finanční odměnu, dnes připomíná Mezinárodní den dobrovolnictví.

„Největší přínos dobrovolnictví na objem hodin vidíme v sociálních a zdravotních službách. Covid ukázal, o kolik lidí není postaráno, když se k nim dobrovolníci nedostanou,“ řekla Proglasu ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Jihomoravského kraje Kateřina Petrášová.

Centrum dnes v Brně na Moravském náměstí otevřelo Adventní dobrovolnický stánek. „Jsou tam kolegyně a kolegové, kteří řeknou, jak a kde se dá dobrovolničit, a to jak v Čechách, tak zahraničí. Nabízíme dobrovolnictví v sociálních a zdravotních službách, ve volném čase dětí a mládeže, lidskoprávních organizacích či v ochraně přírody a krajiny,“ přiblížila Petrášová.

Dobrovolnictví podle ní není jenom pro mladé lidi, ale také pro rodiny s dětmi. Ty mohou pomáhat například na ekofarmách či v dalších přírodně orientovaných organizacích.

Rozhovor, který s Kateřinou Petrášovou vedl Michal Uhlíř, si můžete poslechnout zde: