Začíná festival Jeden svět, soustředí se na hledání domova

Začíná festival Jeden svět, soustředí se na hledání domova
7. března 2016 Události Autor: Filip Breindl

V Praze dnes začíná 18. ročník filmového festivalu s tématikou lidských práv, který pořádá společnost Člověk v tísni pod názvem Jeden svět. Zahájení je spojeno s udílením cen Homo Homini, kterou letos obdrží skupina kubánských disidentů.

V Lucerně pak zazní v mezinárodní premiéře belgický dokument Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, který zachycuje, jak dvě rodiny z italského ostrova Lampedusa mezi sebe přijaly běžence. Migrace je spolu s děním na Ukrajině hlavním tématem aktuálního festivalového ročníku, který bude po Praze pokračovat také ve třicítce dalších českých měst, podrobnosti jsou na webových stránkách přehlídky.

"Festival Jeden svět se za těch 18 let stal předním lidskoprávním festivalem a dnes působí jako zdroj poučení pro mnohé další organizátory festivalů s tematikou lidských práv na celém světě," řekl k festivalu filmový publicista a spolupracovník televize Noe Lukáš Jirsa. K mottu přehlídky, na které se představí snímky ze zhruba 60 zemí světa, dodal: "Výchozím impulsem pro toto téma je současný fenomén migrace a s ním spojené hledání domova. Proto také na plakátech můžeme vidět nejrůznější klíčenky, ale když se na tyto plakáty nebo na televizní spot podíváme pozorněji, zjistíme, že tam není žádný klíč. Ten klíč by právě v sobě měli najít diváci a sami si odpovědět pro sebe i pro druhé, co znamená domov, kde se cítíme doma, kde se cítíme v bezpečí."

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony