Za poznáním krkonošských Vánoc se vydejte do Jilemnice

Za poznáním krkonošských Vánoc se vydejte do Jilemnice

V pátek 30. listopadu 2012 byla v Krkonošském muzeu v Jilemnici otevřena rozsáhlá výstava nazvaná Krkonošské Vánoce.

Vernisáže výstavy v erbovním sále bývalého pivovaru se zúčastnily zhruba tři stovky lidí. Kromě úvodního slova ředitele muzea Jana Luštince a P. Davida Boumy si návštěvníci poslechli také řadu adventních a vánočních písní.

„Věřím, že atmosféra, která se při zahájení výstavy vytvořila, všechny přítomné obohatila a mohli jsme jim nabídnout více než vyprázdněný marketingový produkt současných Vánoc. Načasování vernisáže na začátek doby adventní jsme volili naprosto záměrně, protože si myslím, že je velká škoda nechat advent jen tak bez užitku kolem nás projít. Líbí se mi symbolika světla během rorátních mší svatých, které se dříve konaly během adventu a dnes se k nim pomalu vracíme. V minulosti nebyly kostely pořádně osvětlené, a tak si každý z účastníků mše svaté přinesl vlastní světélko. S každým věřícím přišlo dovnitř trochu světla, a čím více jich bylo, tím více bylo světla pro všechny. Je to nádherný obraz toho, že každý z nás by měl být světlem druhým lidem a sám by měl ve světle chodit," shrnul své dojmy krátce po zahájení výstavy Jan Luštinec.

Expozice zachycuje slavení adventu a Vánoc v církevním, lidovém, měšťanském i zámeckém prostředí v regionu nejvyšších hor českých hor. Všímá si řady místních specifik – zvyků během adventu i Vánoc, stravy jednotlivých společenských vrstev, způsobů prostírání, zdobení stromků, hraček a jiných vánočních dárků.

Nechybí samozřejmě ani slavné krkonošské betlémy s ukázkou postupu při řezbě figurek. Z nich je bezesporu největším lákadlem ojedinělý mechanický betlém Jáchyma Metelky. Děti jistě upoutají figury Mikuláše, anděla, čerta či Barbory, perníky s vánoční a novoroční tematikou a ukázky vánoční čokolády. Velkým magnetem je také vánočně vyzdobená autentická jídelna hrabat Harrachů, prostřený měšťanský stůl a lidová světnice.

Jako bonus pro návštěvníky je vystaven Codex gigas („Ďáblova bible“) v kopii zhotovené žambereckým uměleckým knihařstvím pana Jiřího Fogla. Akce potrvá do 3. února 2013.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es-dur pro klarinet a orchestr op. 36 - Adagio; Autor: Kramář František Vincenc; Dirigent: Caeyers Jan; Sóla: Boeykens Walter - klarinet; Soubor: Nový belgický komorní orchestr
12:40Střípek poezie
12:45Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony