Z Ruska se vrací relikvie sv. Mikuláše, přišlo k ní 2,5 miliónu lidí

Z Ruska se vrací relikvie sv. Mikuláše, přišlo k ní 2,5 miliónu lidí
28. července 2017 Události Autor: Filip Breindl

Ze zápůjčky v Moskvě a Petrohradu se do italského Bari se dnes vrací relikvie svatého Mikuláše, který patří k nejuctívanějším postavám ruského pravoslaví. K vystaveným ostatkům tam od konce května přišlo dva a půl miliónů lidí. Na zpáteční cestě relikviář doprovází předseda papežské rady pro jednotu křesťanů, kardinál Kurt Koch.

Před odjezdem  se má setkat s představiteli moskevského patriarchátu. Poskytnutí relikvie k vystavení v pravoslavných chrámech kardinál označil za velkou ekumenickou událost a vyjádřil naději, že posílí dialog mezi oběma křesťanskými skupinami. K dohodě o zapůjčení došlo na základě loňského setkání papeže Františka s pravoslavným patriarchou Kirillem v Havaně.

Jak dnes sdělilo vatikánské velvyslanectví v Moskvě, v srpnu Rusko navštíví státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin. Podle agentury KNA by mohl s pravoslavnými jednat také o další schůzce papeže s patriarchou. Má se setkat i s prezidentem Vladimirem Putinem.

V Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku se dnes konají oslavy pokřesťanštění země v roce 988, kdy přijal křest kníže Kyjevské Rusi Vladimír.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony