Z rukou únosců vyvázl ukrajinský kněz i irácké sestry

Z rukou únosců vyvázl ukrajinský kněz i irácké sestry
15. července 2014 Události Autor: Filip Breindl

Na svobodu se dostal ukrajinský řeckokatolický kněz na východní Ukrajině i dvě řeholní sestry ze severního Iráku. V obou případech došlo k únosu v souvislosti s aktuálními násilnostmi ve zmíněných zemích.

„Moji milí přátelé, jsem na svobodě,“ napsal dnes na sociální síti Facebook 42letý řeckokatolický kněz z Ukrajiny Tichon Kulbaka. Dvanáct dní ho v zajetí drželi proruští separatisté z Doněcka. V tomto městě duchovní organizoval ekumenická modlitební shromáždění na centrálním náměstí, patřil ke kritikům povstalců. Ti podle kyjevského patriarchátu stále zadržují jednoho pravoslavného kněze. Pater Kulbaka detaily ke svému propuštění nesdělil, uvedl jen, že ze zajetí vyvázl díky snaze mnoha lidí.

Po dvou týdnech propustili neznámí ozbrojenci dvě řádové sestry pracující v iráckém sirotčinci v Mosulu i jejich tři spolupracovnice. Podle chaldejského patriarchy Louise Saka jsou řeholnice v pořádku, v zajetí se modlily za mír v zemi. Na svobodu se dostaly bez zaplacení výkupného, uvedl patriarcha. Oblast na severu Iráku kontrolují islamisté, kteří zde zavádí právo šaría, ztěžují distribuci potravin a vody. Radikálové diskriminují místní šíity i křesťany, těm například předepisují zvláštní poplatky, napsala agentura Kathpress.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony