Z očekávaných událostí v pondělí 23. ledna 2023

Z očekávaných událostí v pondělí 23. ledna 2023
23. ledna 2023 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Ještě dnes a zítra od 8 do 18 hodin je možné vidět české korunovační klenoty a lebku svatého Václava v pražské katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha. U vystaveného pokladu vedl včera arcibiskup Jan Graubner bohoslužbu za vlast. Zúčastnili se jí i oba prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš, končící prezident Miloš Zeman a neúspěšný kandidát z prvního kola volby, senátor Pavel Fischer.   

Dnes naposled je možné zveřejnit průzkumy veřejného mínění před druhým kolem prezidentské volby. 

Třídenní plenární zasedání zahajuje Česká biskupská konference v Praze, v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Studijní odpoledne o evangelizaci v digitálním věku pro ni povede spoluzakladatelka a ředitelka Paulínského centra mediálních studií v Los Angeles a filmová kritička, sestra Rose PacatteNa detaily její zdejší návštěvy se po půl dvanácté ve vysílání zeptáme pražské paulínky, sestry Andrey Hýblové. Biskupská konference má dnes na programu i večerní ekumenickou bohoslužbu k pokračujícímu Týdnu modliteb za jednotu křesťanů. Koná se od 18 hodin v Ječné ulici 19, v modlitebně Evangelické církve metodistické. Její superintendentka Ivana Procházková shromáždění povede, kázáním poslouží plzeňský katolický biskup Tomáš Holub. Církve vyřizují pozvání široké veřejnosti.

Pátý ročník Lednové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem vyhlašuje do neděle  spolek AutoMat. 

Ekologizace, udržitelná produkce vína, příležitosti na mezinárodním trhu i odkaz profesora Viléma Krause – tak zní témata prvního celostátního vinařského kongresu na zámku ve Valticích. Promluví na něm i premiér Petr Fiala a ministři zemědělství a zdravotnictví Zdeněk Nekula a Vlastimil Válek.

V Prachaticích policie vyznamená dva muže, otce a syna, cenou Gentlemani silnic za záchranu života při dopravní nehodě.

Ostravské Výstaviště Černá louka otevře výstavu Infotherma, zaměřenou na vytápění a úspory energií. Potrvá do čtvrtka.

Obsah asi 150 pokladniček z Tříkrálové sbírky bude sčítat Charita v Českých Budějovicích.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie projednají v Bruselu další společný postup vůči Rusku a státům podporujícím jeho agresi na Ukrajině. Měli by zároveň schválit rozšíření sankcí proti íránskému režimu za porušování lidských práv.

V souvislosti s válkou na Ukrajině má německá armáda začít přemísťovat první dva ze tří slíbených systémů protivzdušné obrany Patriot do Polska, k ochraně tamního vzdušného prostoru.

Rada OSN pro lidská práva se bude dopoledne na zasedání v Ženevě zabývat stavem lidských práv v České republice. Na základě české národní zprávy, údajů od mezinárodních lidskoprávních organizací i vysokého komisaře OSN pro lidská práva pak vydá vlastní doporučení (vydává je pravidelně pro všechny členské země OSN zhruba každé čtyři roky). Zprávy partnerských organizací poukazují především na segregaci romské menšiny v Česku, její diskriminaci a stereotypy, které vůči ní ve společnosti panují. Kritizují například i podmínky v psychiatrických zařízeních nebo definici znásilnění v českém trestním právu.