Z očekávaných událostí soboty 13. srpna 2022

Z očekávaných událostí soboty 13. srpna 2022
13. srpna 2022 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Den pro rodiny ohlásila na dnešek Česká biskupská konference v programu Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové. Účastní se i redaktorka Lucie Švestková, ve vysílání se s ní spojíme krátce po 10. hodině. Pokračují 68. Chodské slavnosti. Poutní bohoslužbu na Veselé hoře u Domažlic (Vavřinečku) bude od 10 hodin sloužit plzeňský biskup Tomáš Holub. 

Dopoledním pochodem vojáků v dobových uniformách z Denisových sadů ke kostelu svatého Jakuba začne hlavní část festivalu Den Brna. Ten do zítřka připomíná úspěšnou obranu města koncem třicetileté války. 

Na hřbitově v Brně-Tuřanech proběhne od 15 hodin Panychida za Felixe Marii Davídka, organizátora a biskupa skryté církve z časů komunistické totality, básníka a teologa, zesnulého v srpnu 1988. Přijít má i jeho blízká spolupracovnice Ludmila Javorová, která v lednu oslavila devadesátiny.

Mariánská letní slavnost se koná v Horní Řasnici na Liberecku přičiněním spolku pro obnovu tamního kostela. Poutí k nadcházející liturgické slavnosti Nanebevzetí Panny Marie ožije dnes například kaple v osadě Pekařov na Šumpersku. 

Věřící z hnutí Rytířstvo Neposkvrněné putují na Cvilín u Krnova – uctí svého zakladatele, svatého Maxmiliána Marii Kolbeho, od jehož mučednické smrti v Osvětimi uplyne zítra 81 let. Celebrantem polední mše na Cvilíně bude provinciál minoritů Piotr Pawlik. 

Členové Světového společenství živého růžence svaté Filomeny absolvují pouť do Koclířova na Svitavsku. Kostel se jménem světice z 2. století je nejznámějším takovým místem u nás.

Festival Ochutnej Evropu pořádá Středočeský kraj k předsednictví naší země v Radě EU. Představuje kulinářské speciality z unijních zemí a hudbu mladých kapel, které uspěly v soutěži Skutečná liga. Dnes má zastávku v Nymburku.

Mladí dobrovolníci z devíti zemí EU budou až do příští soboty pomáhat při obnově rašelinišť a mokřadů v Národním parku Šumava. Zapojí se do mezinárodního projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu. Svolala je organizace Na mysli ve spolupráci s Hnutím Duha a správou parku.

Nová Ves na Mělnicku hostí Dny lidové architektury s udílením titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje.

9. ročník mezinárodního setkání Flašinet žije! nabídne v centru Prahy vystoupení pouličních umělců z Česka, Slovenska či Německa a celkem tři koncerty: v 10 hodin v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, v 15 na Kampě u Karlova mostu a v 19 hodin v Českém muzeu hudby na Malé Straně.

V Bystřici nad Pernštejnem se setkají majitelé historických vozidel a vozidel Tatra na 17. ročníku memoriálu Františka Proseckého seniora.