VZP začne zkušebně některým mobilním hospicům proplácet péči

VZP začne zkušebně některým mobilním hospicům proplácet péči
5. března 2015 Události Autor: Filip Breindl

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se dohodla s provozovateli sedmi hospiců na prozatímním proplácení nákladů takzvané mobilní péče – starosti o nevyléčitelně nemocného a umírajícího člověka v jeho domácím prostředí. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého jde o pilotní projekt trvající od dubna do konce roku.

"Pilotní projekt má ověřit předpoklad, že domácí péče o pacienty v terminálním stádiu je nejen pro ně komfortnější, ale také ekonomicky výhodnější. Pokud se tento předpoklad potvrdí, mohly by být výsledky pilotu podkladem pro další diskusi, zda totéž nezařadit do péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění," uvedl Tichý. VZP na projekt dává 15 milionů. Podle dřívějšího vyjádření zástupců České společnosti paliativní medicíny by proplácení hospicové péče v domácím prostředí znamenalo úsporu. Náklady na mobilní hospicové opatrování vyjdou zhruba na 1900 korun. Výdaje za den na běžném lůžku v nemocnici jsou prý téměř dvojnásobné a v případě specializované péče ještě vyšší.

V Česku provozuje mobilní hospic 22 organizací, zčásti církevních, starají se o více než tisíc lidí. Zkušební úhrady se týkají například hospice u alžbětinek v Brně, v Třebíči či Rajhradu. Ostatní zdravotní pojišťovny se do projektu nezapojily, údajně neakceptovaly dohodnutou cenu úhrady. "Pokud se to podaří, budeme se v polovině příštího roku bavit o tom, že se tady otevřela vrata k tomu, aby ten, kdo chce tuto péči poskytovat v domácím prostředí, mohl dostat i tuto velmi důležitou podporu nejen ve zdravotní oblasti," uvedl vedoucí lékař rajhradského hospice Ladislav Kabelka, který se účastnil odborné debaty a jednání s pojišťovnami jako člen Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony