Vyšla postsynodální exhortace Querida Amazonia

Vyšla postsynodální exhortace Querida Amazonia
12. února 2020 Události Autor: Daniel Blažke

Svatý otec František dnes uveřejnil papežskou postsynodální exhortaci Querida Amazonia, tedy Milovaná Amazonie. Povzbuzení má sto jedenáct článků a vyslovuje se k sociální, kulturní, ekologické a církevní dimenzi života v panamazonské oblasti.

Světová média si všímají zejména absence témat týkajících se svěcení osvědčených ženatých mužů na kněze nebo žen k jáhenské službě. Roli žen papež František v exhortaci přisuzuje zásluhu za zachování víry třeba i v oblastech, kde po desítiletí chyběl kněz. Ve článku sto proto píše: "To nás nutí rozšířit pohled a vyhnout se zužování pojmu církev na funkční struktury. Takovýto redukcionismus by nás mohl přivést k myšlence, že se ženám poskytne status a větší účast v církvi pouze tím, že jim bude umožněn přístup ke svátosti svěcení. Takový pohled by však ve skutečnosti omezoval perspektivy, směřoval ke klerikalizaci žen, umenšil obrovskou hodnotu toho, co již daly, a pozvolna vedl k ochuzení jejich neodmyslitelného přínosu."

Papež František povzbuzuje k zapojení žen, které mají de facto ústřední postavení v amazonských komunitách, k přijetí církevních služeb, které "nevyžadují svátost svěcení a umožňují lépe vyjadřovat jejich vlastní roli" (čl. 103). Celý text exhortace ve světových jazycích lze najít na stránkách:

http://w2.vatican.va/content/francesco/en/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20200202_querida-amazonia.html

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony