"Výročí Jana Nepomuckého je nejdůležitějším svátkem našich kolejí," řekl spirituál Nepomucena

"Výročí Jana Nepomuckého je nejdůležitějším svátkem našich kolejí," řekl spirituál Nepomucena
16. května 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Český kněžský seminář v srdci Itálie si v letošním roce připomíná mnohá významná výročí. Jedním z nich je i 290 let od svatořečení Jana Nepomuckého, našeho národního patrona a jmenovatele římské koleje.

„Ta příležitost zamyslet se nad osobností sv. Jana byla i pro mě, jako osobu, která žije přímo tady v Nepomucenu, byla dost užitečná. On, jako patron, je vtisknut do jména této koleje jako vzorný kněz, člověk, kterému se ve své době dostalo špičkového vzdělání, které následně využil tak, že proměnilo kvalitu jeho života. Nakonec se stal světcem,“ řekl Proglasu Tomáš Roule, spirituál českých kolejí. Ráno bohoslovci společně se zaměstnanci koleje zahájili slavnostními chválami a odpoledne prožili slavnostní mši svatou, kterou sloužil arcibiskup Giuseppe Leanza, bývalý papežský nuncius v České republice. Připojí se i řada profesorů a českých obyvatel Říma. „Pro dnešní dobu i jeho příklad je zvláště důležitý v této věci: svatý Jan uměl mlčet, když měl mlčet, a uměl mluvit, když měl mluvit. To mi přijde, že mi, obzvláště dnešní době, moc neumíme,“ dodal spirituál Roule.

Nepomucenum v letošním roce slaví 90 let svého založení. Novou budovu Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého požehnal 23. dubna 1929 pražský arcibiskup František Kordač.

Dalším významným výročím, které si budou v Nepomucenu připomínat, je 50 let od smrti kardinála Josefa Berana perzekuovaného komunismem. Poslední čtyři roky svého života prožil právě v papežské koleji Nepomucenum. Zemřel ve věku 80 let. Tomáš Roule ke slavnostem dodal: „Nabízí se všechny tyto významné události oslavit pohromadě. Musíme udržovat nejen živou památku prolité krve sv. Jana, ale také mučedníka doby nedávné, kardinála Berana. Ten ovšem krev neprolil najednou, ale po kapkách.“

 

Zdroj fotografie: http://old.ceskenoviny.cz/tema/zpravy/kolej-nepomucenum-je-dnes-mezinarodni-a-uci-se-v-ni-ceske-deti/1611930&id_seznam=1610

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony