Vychází kniha svědectví o Miloslavu kardinálu Vlkovi

Vychází kniha svědectví o Miloslavu kardinálu Vlkovi
17. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Obsáhlou publikaci věnovanou bývalému českému primasovi kardinálu Miloslavu Vlkovi,  představilo Arcibiskupství pražské. Sborník s názvem Miloslav kardinál Vlk obsahuje reflexe a vzpomínky, které doplňuje na 200 fotografií, zejména z Archivu Arcibiskupství a ze soukromých sbírek.

"Je to kniha svědectví. Trochu jako Bible ukazuje na vztah člověka k Bohu a Boha k člověku. Každý z autorů, který z různých hledisek přibližuje osobnost kardinála Vlka, tvoří dohromady určitou symfonii. V některých okamžicích se v ní projevuje už "moderní hudba", která někdy úplně "neladí". Je to dáno i tím, že působil v tolika oblastech, kde je velmi těžké hledat určitou "harmonii". Navíc v nich činil někdy i rázné kroky, které se zapsaly do dějin jeho života a do dějin církve v naší společnosti," přiblížil význam díla jeho nástupce kardinál Dominik Duka, který knihu vydanou Ústavem pro studium totalitních režimů a Centrem demokracie a kultury opatřil úvodem a byl prezentaci osobně přítomný.Vystoupili i Na prezentaci vystoupil i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, autorka sborníku Vladimíra Vaníčková (archivářka; odborná pracovnice Archivu Kanceláře prezidenta republiky) a editoři Jan Stříbrný (historik; bývalý viceprezident České křesťanské akademie) a Hana Pohořalá (Arcibiskupství pražské).

Dlouholetý osobní sekretář kardinála Vlka a současný spirituál Papežské koleje Nepomucenum v Římě Tomáš Roule, který byl na představení knihy přítomný, zavzpomínal: "Pan kardinál měl rád, aby se věci dělaly správně. Mnoho jsem se od něj naučil. Často jsme si povídali o Pánu Bohu a často nám, řečeno jazykem evangelia, hořela srdce." 

foto: Radek Šipka, Člověk a víra 2015
editováno: 18. 6. 2021 v 11:50

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony