vybíráme z událostí 9. listopadu 2018

9. listopadu 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Stručný přehled událostí očekávaných v pátek 9. listopadu 2018.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová si v Paříži společně připomenou konec první světové války.

Německo si v Berlíně za účasti kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera před polednem připomene 80. výročí křišťálové noci. Na její hrůzy poukáže také odpolední pietní vzpomínka v synagoze na Rumjancevově ulici v Liberci.

Egyptská Káhira hostí rozsáhlé vojenské manévry Arabský štít, kterých se mají účastnit pozemní, letecké i námořní jednotky ze Saúdské Arábie, Spojených Arabských Emirátů, Kuvajtu, Bahrajnu a Jordánska.

Česká vláda bude v Praze jednat se zástupci krajů, například o mýtném na silnicích prvních tříd.

Na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci končí mezinárodní konference „Mládež a hodnoty“ s podtitulem „Výchova k hodnotám v kontextu pluralitní a multikulturní společnosti“.

V kostele svatého Bartoloměje v Hrádku nad Nisou bude od 17 hodin slavena bohoslužba u příležitosti Dne válečných veteránů. Věnována bude i kynologovi Tomáši Procházkovi z nedalekého vojenského centra Grabštejn, který padl v Afghánistánu. Jeho dva kolegové byli zraněni.

Významu Apoštolské exhortace Amoris Laetitia a realizaci myšlenek tohoto dokumentu v pastorační praxi bude patřit dvoudenní konference, která dnes začíná v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Ve spolupráci s Teologickou fakultou Jihočeské Univerzity ji připravila pracovní skupina pro sociální otázky při České biskupské konferenci.

V prostorách sboru Českobratrské církve evangelické na Opletalově ulici v Brně je na odpoledne připravena prezentace knihy Pavla Hoška o vlastenectví a křesťanských hodnotách české kultury „Je to náš příběh“. Součástí setkání se začátkem v 15:30, bude také beseda s autorem z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Umělecké centrum olomoucké Univerzity Palackého čeká večer slavnostní vyhlášení výsledku soutěže o Česko-německou novinářskou cenu 2018.

Salesiánské divadlo na Kobyliském náměstí v Praze od 18 hodin nabízí hudební festival „Setkání dětských lidových muzik“. V programu s podtitulem „Od kolébky po hrob“ vystoupí Ladův národpisný soubor z Hrusic a soubory Kolíček, Modřenec a další.

V kostel Rozeslání svatých apoštolů v Litomyšli bude zahájena výstavy „Já jsem… Zdeněk Nejedlý (Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála)“.

Z místa soutoku Vltavy a Malše bude v 18 hodin odpálen Ohňostroj k výročí 500 let astronomie v Českých Budějovicích. Před 500 lety zemřel Wenceslaus Fabri de Budweis, astronom, astrolog, matematik, teolog i lékař.První budějovický astronom byl i rektorem univerzity v Lipsku. Astronomická unie po něm pojmenovala planetku (5221) Fabribudweis, objevenou Observatoří Kleť.

Pardubice dnes nabízejí 8. ročník knižního veletrhu odborné a populárně naučné literatury Zámek plný knih, letos na téma Ke hvězdám.

V kroměřížském domě kultury druhým dnem pokračuje veletrh práce a vzdělávání, který má žákům osmých a devátých ročníků základních škol usnadnit volbu jejich budoucího povolání.

Do pražského Rudolfina je připraveno vystoupení gruzínského souboru sólistů Tbiliské opery "Suliko" – jediného mužského “operního sboru” zapsaného na seznamech UNESCO, který zpívá bez hudebních nástrojů.

Česko-německý festival Literární Františkovy Lázně láká na večerní přednášku „Poezie v dámské lázni - Humor ve Františkových Lázních“. Texty Marie von Ebner-Eschenbachové a Jana Nerudy budou znít od 19:30 v Hotelu Harvey.

Kodymův národní dům v Opočně nabízí divadelní hru vévévé.československo.cs, která mapuje období od rozpadu Rakouska-Uherska do roku 1992.

Začíná 8. ročník Svatomartinského Mikulova. Po celých 10 dní bude na Zámku probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti.

V rámci hodonínského turnaje čtyř zemí hokejistů do 20 let změří dnes síly Finsko s Ruskem a Česko se Švédskem.

Odpolední los na Staroměstské radnici v Praze rozhodne o pořadí zápasů víkendového finále tenisového Fed Cupu mezi Českem a Spojenými státy.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony