Vybíráme z událostí 8. února 2019

8. února 2019 Události Autor: Pavel Chaloupka

Stručný přehled událostí očekávaných v pátek 8. února 2019.

Trnavská univerzita dnes hosti mezinárodní konferenci „Registrace církví a náboženských společností – Ano, ale jak?“. O zkušenostech a perspektivách nejen zemí Visegrádské (vyšegradské) skupiny zde budou diskutovat odborníci z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a Ukrajiny.

V italském Janově by měla začít demolice západního části janovského mostu, který se zřítil loni v srpnu.

Má padnout verdikt v procesu s útočníkem, který v roce 2017 v islámském kulturním centru v kanadské provincii Québec zastřelil šest lidí.

Premiér Andrej Babiš by se měl setkat s evropskou komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Chce s ní jednat hlavně o situace kolem prodeje ostravské hutní firmy ArcelorMittal britské společnosti Liberty House.

Končí dvoudenní mezinárodní konference Digitální Česko 2019, kterou organizuje Institut pro politiku a společnost.

Pražská Nemocnice Na Bulovce zahájí provoz prvního Centra porodní asistence v Česku.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner odpoledne (14:00) požehná ve sklepích pod arcibiskupským zámkem v Kroměříži vínům z loňské úrody moravských vinic. Víno bude sloužit především k liturgickým účelům, ochutnat je ale budou moci také návštěvníci zámeckých sklepů.

Na Svatém Hostýně začne víkendová duchovní obnova s meditacemi nad texty Písně písní, kterou povede misionář, teolog a dlouholetý tlumočník Eliase Velly Václav Čáp.

Akademie věd zahájí ve své galerii na pražské Národní třídě výstavu velkoformátových snímků švýcarského fotografa Maria del Curta představující úsilí vědců Vavilovova institutu v Petrohradě o zajištění dostatku potravin. Pod titulem „Nature – Future: Rostliny budoucnosti“ potrvá do 12. dubna.

Brněnské Divadlo Radost večer uvede do života CD s písničkami z představení Pipi Dlouhá punčocha.

Do pražského Rudolfina je na večer připraveno koncertní provedení Händelova oratoria Saul s Adamem Plachetkou v hlavní roli a souborem Czech Ensemble Baroque.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích pak slibuje premiéru rodinné opery Kominíček od Benjamina Brittena z roku 1949. Představení je součástí činoherně-operního cyklu Pojďme dělat operu! s podtitulem Zábava pro mladé lidi.

V rámci pátého ročníku třídenní akce „Cimrmanova žárovka“ se nad severočeskými Hejnicemi vznesou horkovzdušné balony, odstartují z prostranství před bazilikou Navštívení Panny Marie.

Ve švédském Aare pokračuje Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, dnes má na programu sjezd a slalom ženské kombinace.

Německo pak hostí světový šampionát v rychlobruslení na jednotlivých tratích, dnes to budou sprinty na 500 m a stíhací závody družstev.

NyníHudební siesta
Skladba: Jubilate - Sláva buď Otci; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Preston Simon; Sóla: Kirkby Emma, Nelson Judite, Brett Charles, Elliot Paul, Covey Rogers,Thomas David - zpěv; Soubor: Sbor katedrály v Oxfordu, The academy of ancient music
12:56Střípek poezie
13:00Hudební siesta - 2. část
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:30Třikrát z Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony