Vybíráme z událostí 4. července
Stručný přehled událostí očekávaných ve středu 4. července 2012.
Z maďarské Szombately rodiště svatého Martina vyrazí dnes na letní pouť členové papežské švýcarské gardy. Letní putování ve stopách jejich patrona povede také přes Bratislavu, kde gardisty čeká setkání se zástupci řecko-katolické církve, či slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem. V cíli cesty, ve Vídni, je čeká setkání s kardinálem Christophem Schönbornem a návštěva Stephansdomu.
Na Velehradě začínají „Dny lidí dobré vůle“ - oslavy slavnosti svatých Cyrila a Metoděje. Na večerním slavnostním koncertu vystoupí například Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Zlínská filharmonie, skupina Chinaski, Anna K., sólista Opery Národního divadla v Brně Petr Levíček, Štěpán Rak a Alfréd Strejček a velehradský sbor Stojanova gymnázia. Informace o programové nabídce dvoudenní akce najdete na stránkách www.velehrad.eu.
Na stejném místě vyvrcholí jubilejní 90. plenární zasedání České biskupské konference. Episkopát mimo jiného jedná o situaci týkající se částečného narovnání vztahů mezi státem a církvemi či o postavení církve v dnešní společnosti. Zabývá se též Charitou Česká republika a Katolickou asociací nemocničních kaplanů. Na programu mají biskupové také proces beatifikace 14 františkánských mučedníků, která se uskuteční v říjnu tohoto roku.
O krizi v eurozóně bude dnes v Římě jednat italský premiér Mario Monti s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
V australském Melbourne se koná Mezinárodní konference o vysokoenergetické fyzice. Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) by zde měli informovat o pokrocích při pátrání po Higgsovu bosonu.
Na téma regionální spolupráce a role visegrádské čtyřky v Evropě bude dnes v rámci návštěvy Česka jednat spolu s Karlem Schwarzenbergem polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Evropské spotřebitelské centrum v České republice spolu s Úřadem pro civilní letectví a Evropskou komisí připravili do prostor Ruzyňského letiště kampaň o právech cestujících v letecké dopravě.
Každou první středu v měsíci se v Praze koná průvod nazvaný „Odvaha k životu“. Cílem je upozornit na problematiku umělých potratů. Průvod vyjde v 17 hodin z Mariánského náměstí přes Staroměstské náměstí, Celetnou ulicí na Můstek.
Pokračuje mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Dnešek se nese hlavně ve znamení filmu režiséra Marka Najbrta „Polski film“, tomu odpovídá i noční koncert skupiny MIDI LIDI, která se podílela na hudbě k tomuto snímku.
Na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl zazní světová premiéra písňového cyklu skladatelky Sylvie Bodorové.
Varhaním koncertem duchovní hudby v podání Davida Postráneckého začíná dnes ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí Vranovské kulturní léto.
115. výročí trvání spolku Vltavan připomene dnešní slavnost v Davli u Prahy.
Do pražského divadla Archa je na večer připraven koncert legendárního kytaristy a zpěváka Lou Reeda.
Koncert flétnisty a zpěváka Iana Andersona z kapely Jethro Tull bude hostit Amfiteátr pod hradem v Lokti nad Ohří.
Královédvorskou zoo čeká otevření rekonstruovaného pavilonu goril.

