Vybíráme z událostí 19. dubna 2018

19. dubna 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Stručný přehled událostí očekávaných ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Izrael si připomíná 70. výročí vyhlášení nezávislosti.

Kubánský parlament má volit prezidenta „Ostrova svobody“; zřejmě tak skončí téměř šedesátiletá vláda bratří Fidela a Raúla Castrů.

Europoslanci dnes budou hlasovat o rezoluci o ochraně novinářů v Evropě. Dokument je reakci na únorovou vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky na Slovensku.

Ve svatopetrské bazilice ve Vatikánu budou dnes vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. S poctami příslušejícími kardinálu Svaté církve římské poputují do Papežské koleje Nepomucenum, kde po dobu svého nuceného exilu od února 1965 do své smrti 17. května 1969 bydlel. Zde je na večer připravena slavnost za účasti rodáků a nepomucenských alumnů. Zítra pak budou ostatky kardinála Berana převezeny do vlasti.

Pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka zve všechny, kteří by se chtěli poklonit památce tohoto statečného kněze a muže, který miloval svou vlast, aby k tomu využili připravované slavnosti související s naplněním poslední vůle kardinála Berana. Ty budou probíhat do pondělka (23.4.), kdy budou ostatky někdejšího pastýře českých katolíků uloženy do nového sarkofágu ve svatovítské katedrále.Začíná 14. celostátní setkání vysokoškoláků Studentský Velehrad. Program tvořený společným slavením eucharistie, přednáškami, koncerty, workshopy či diskuzemi ve skupinkách potrvá do neděle.

V Kroměříži se dnes církev naposledy rozloučí s duchovním ostravsko-opavské diecéze premonstrátem P. Gustavem Heřmanem Rakowskim. Pohřeb začne v kapli sester svatého Kříže na Koperníkově ulici v 10:30,  po zádušní mši bude jeho tělo uloženo na místním hřbitově.

Za všechny vězněné křesťany, za všechny, kteří jsou pod mocí zla, a také za brzké a pokojné vyřešení vládní krize v naší zemi chtějí v modlitbě prosit členové Společenství vdov a vdovců při dnešním setkání v kapli klášterní budovy Regina ve Zlíně.

Do Brna se sjíždějí účastníci finále XXIV. ročníku přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia Cantant. 500 zpěváků ze 17 sborů z celé republiky čeká do soboty 5 koncertů.

Do pražského Paláce Charitas je svolána odborná konference k problematice prevence a léčby drogových závislostí. Tématem jsou drogy u specifických skupin – dětí, mladých lidí, seniorů či například vězňů nebo obyvatel vyloučených lokalit.

Do barokní kaple Italského kulturního institutu v Praze je na 17. hodinu připraveno zahájení výstavy fotografií k 50. výročí tzv. pražského jara.

Slavnostního ukončení oprav se dnes dočká kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chlumku u Luže (na Chrudimsku).

V brněnské Mahenově knihovně začne první školení knihovníků v systému, který bude pomáhat nevidomým snadno využívat internet.

Dnes začíná také 31. ročník filmové přehlídky Finále Plzeň, nebo 56. ročník Poděbradských dnů poezie.

Startuje České hokejové hry (Carlson Hockey Games), v Pardubicích nastoupí naše reprezentace proti Finsku, v Jaroslavli se pak domácí Rusko utká se Švédy.

Vrcholí také boj o titul domácího šampiona mezi hokejisty. Brněnská DRFG aréna tak zažije 4. utkání finále play-off extraligy mezi domácí Kometou a třineckými železáři.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony