Všimli jsme si - Vzpomínka na keňské Velikonoce

Všimli jsme si - Vzpomínka na keňské Velikonoce
24. července 2014 Události, Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

V aktuálním vydání cyklu Všimli jsme si reprízujeme dubnový pořad o Svatém týdnu v africké Keni. O prázdninách ho opakujeme proto, abychom pozvali na novou sérii Čtení na pokračování - titul Zraněná země šampiónů-keňský deník Filipa Breindla (na Proglasu vysíláme od pondělí 28. července 2014).

V pořadu zazní ukázky tamních bohoslužebných písní a také výpovědi účastníků české misijní výpravy i místních katolíků."Nejsilnějším momentem během této mše svaté byl okamžik, kdy mě zavolali, abych předstoupila dopředu a přijala křest a všichni přítomní aby svědčili. To byl velmi radostný okamžik a teď vím, jak se lidé cítí při svatbě, je to opravdová radost,"   řekla členům české výpravy do Keni 39letá Lilian Njokiová krátce poté, co během velikonoční vigilie v nairobské farnosti Božského Srdce Páně přijala křest.

Zaznamenali jsme i svědectví řeholní sestry, jejíž komunita působí v chudinských čtvrtích hlavního města. Na české podporovatele Papežských misijních děl se obrátí nairobský arcibiskup, kardinál John Njue a zazní také srovnání evropské a africké liturgie od apoštolského nuncia v Keni, arcibiskupa Charlese Daniela Balva, který v 90. letech působil jako rada nunciatury v Praze: "Musím přiznat, že v Praze jsme s panem arcibiskupem Coppou chodili do chrámu Naší Paní před Týnem u Staroměstského náměstí a vždycky jsem tamní slavnosti se zpíváním považoval za velmi krásné. Tady můžete vidět liturgii velmi živou, lidé se na ní hodně podílejí zpěvem a i tady v katedrále byl předveden prostým způsobem liturgický tanec, k němuž patří velké nadšení. Tedy účast lidí je velmi silná, kostely jsou plné – asi třetina keňské populace se hlásí ke katolické církvi. Je to vidět každou neděli a i když nedokážu říci přesná čísla, je to velmi silné a jistě to vrcholí ve Svatém týdnu. Ten je pro mě v Keni první, svou misi jsem nastoupil loni až po Svatém týdnu, takže teprve uvidím, ale jistě to bude takové až velmi bujné. Velmi odlišné od českého stylu s hudbou, od evropských liturgických zvyklostí, a má to svůj půvab," zazní v pořadu Všimli jsme si od apoštolského nuncia v Keni Charlese Daniela Balva, jenž posluchače také pozdraví v češtině.

Letní reprízu vysíláme v pátek 25. července 2014 od 16 hodin, opakujeme v sobotu v 11.05.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony