Vládní koalice se shoduje na způsobu majetkového vyrovnání státu s církvemi

21. června 2007 Události Autor: Filip Breindl

Podle ministra kultury Václava Jehličky by jednání o konkrétní formě narovnání a výši částky, kterou stát bude kompenzovat nevydaný majetek, mohla skončit do roku 2010, kdy by měl vypršet mandát současné vlády.

Vláda se shoduje na tom, že pro nápravu majetkových křivd, kterých se na církvích dopustil komunistický režim, je optimální kombinace finanční náhrady a naturální restituce. Znamená to například, že řády by dostaly svůj majetek, zatímco diecézím a nekatolickým církvím by stát vyplácel finanční náhradu. Dnes to oznámil ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL), na jehož návrh vznikla vládní komise pro narovnání vztahu státu a církví. Jednání o konkrétní formě narovnání a dalších jednotlivostech by podle něj mohla proběhnout do skončení funkčního období současné vlády.

Komisi tvoří kromě Jehličky ministři financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), zahraničí Karel Schwarzenberg (SZ), zemědělství Petr Gandalovič (ODS), ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). V komisi tak jsou dva zástupci za každou koaliční stranu.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony