Vinařská soutěž Cisterciácká pečeť mění koncepci

Cisterciácká pečeť mění koncepci vinařské soutěže
18. listopadu 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Po dvouleté pauze se v sobotu na Velehradě uskuteční výstava mešních a košer vín, Cisterciácká pečeť 2022. Vína soutěžní, ale i ta mimo soutěž budou v prostorách kláštera a Stojanova gymnázia prezentovat přímo jejich výrobci.

Podle Michala Výstupa, výrobního ředitele společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, která je hlavním pořadatelem, dozná soutěž a výstava ve 13. ročníku změn. Přestala se nakupovat zahraniční vína, jejichž výrobci se výstavy neúčastní. „Nově budou zástupci výrobců vín přítomni v sále a hovořit přímo s účastníky,“ sdělil Proglasu za organizátory Výstup a podtrhl význam tradice: „Dáváme důraz na přírodu, například není dovoleno dávat do mešních vín různé enzymy, aby se více uvolnily aromatické látky, které jsou v hroznu obsaženy. Získáváme je přirozeně. V případě košer vín se od chvíle, kdy traktor přiveze valník s hrozny do vinařství, dalšího zpracování ujímají židovští pracovníci, kteří musí žít řádným způsobem života. V našem případě –⁠ u mešního vína –⁠ je dovoleno, aby jej zpracovával jakýkoli člověk, který je pod liturgickým dozorem.“ Poslechněte si celý rozhovor, který s Michalem Výstupem vedla moderátorka Marta Kunčarová:

Soutěž se koná v sobotu 19. listopadu od 16 hodin v prostorách Slovanského sálu Stojanova gymnázia, vstupenky se budou prodávat na místě. Z producentů mešních vín se představí jak Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, tak Rajhradské klášterní vinařství či vinařství Ampelos, ze Slovenska pak vinařství Ostrožovič, Vína z Mlyna a Karpatská perla. V Zimním sále gymnázia pak začne v 17.30 beseda u cimbálu, při které bude možnost ochutnat vína nesoutěžících regionálních vinařů.