Velký pátek 2020 - očekávané události

Velký pátek 2020 - očekávané události
10. dubna 2020 Události, Velikonoce Autor: Filip Breindl

Vybíráme z událostí očekávaných na Velký pátek - 10. dubna 2020.

Je Velký pátek a křesťané na celém světě si připomínají Ježíšovo ukřižování. Tradiční procesí křížové cesty u Kolosea se kvůli koronaviru neuskuteční, papež František povede liturgii bez diváků na Svatopetrském náměstí.

V katedrále svatého Víta v Praze vystaví k uctívání korunovační kříž – relikvii z doby Karla IV. Zhruba šedesáticentimetrový dřevěný kříž ze zlatými plátky a drahými kameny v sobě totiž ukrývá několik relikvií spojených s utrpením Ježíše Krista. Mezi ně patří například dvě třísky ze Dřeva svatého Kříže, části z hřebů nebo trnové koruny.

Velkopáteční obřady ze svatovítské baziliky, kde bude mimořádně vystaven Korunovační kříž, povede  od 15 hodin kardinál Dominik Duka, kazatelem bude pomocný biskup pražský Václav Malý. Ve stejný čas bude možné sledovat bohoslužbu také plzeňského biskupa Tomáše Holuba, královehradeckého biskupa Jana Vokála, brněnského pomocného biskupa Pavla Konzbula a ostravsko-opavského pomocného biskupa Martina Davida. Odkazy na přímé přenosy jsou k dispozici na webech těchto biskupství, případně farností u jednotlivých katedrál. Ostatní biskupové budou, dle tiskového střediska České biskupské konference, sloužit mše za zavřenými dveřmi bez možnosti připojení se prostřednictvím přímého přenosu. 

V pařížské katedrále Notre-Dame, kterou před rokem poničil požár, se uskuteční krátká bohoslužba. Bude ji přenášet televize.

Polsko si připomíná desáté výročí od leteckého neštěstí, při němž u Smolensku na západě Ruska zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Zvony včera takzvaně odletěly do Říma. K tradičním velikonočním tradicím patří obcházení obcí s řehtačkami nebo klapačkami, letos to ale kvůli karanténě není možné. V některých obcích na Chodsku proto budou lidé takzvaně drkat z okna nebo ze zápraží domu.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony