Velikonoční hrkání tradičně Budějovicích, nově v Třeboni!

Velikonoční hrkání

Od pondělí 15. dubna až do neděle 21. dubna 2019 je možné podpořit nejrozsáhlejší křesťansky orientovaný velikonoční program na jihu Čech – velikonoční hrkání také modlitbou a adorací, a to přímo v centru Českých Budějovic.  

V českobudějovickém kostele Panny Marie Růžencové na Žižkově třídě je adorační kaple otevřena právě tak, jak věřící jsou ochotni trávit čas před vystavenou Nejsvětější Svátostí. K tomu vyzývá loutkoherec a divadelník Víťa Marčík, který letos už desáté hrkání v ulicích města organizuje: „My letos nejenom hrkáme, ale jsou kolem toho různé aktivity, a ty, které nejsou vidět, jsou ještě důležitější. Podle Víti Marčíka jsou stěžejní nejen prožitky samotného člověka, který hrká (věřící se modlí nebo rozjímá Kristovo utrpení, nevěřící přemýšlí o svých problémech), ale i tichá modlitební podpora právě v adorační kapli u petrinů. „To celé, když není propojené s modlitbou, tak je vlastně špatné – celé svátky a celý náš život.“ Loutkoherec vše přirovnává k práci řemeslníka. Tesař, když si nenabrousí svůj nástroj, nemůže pracovat anebo pracuje velmi špatně. Podobně věřící, který se nepřipraví na Velikonoce modlitbou, je nemůže plně prožít. „Chtěl bych i k tomu vyzvat, abysme se modlili o Velikonocích daleko víc za druhé,“ dodává Marčík.Velikonoční hrkání 19 - leták Celé jeho vyjádření je k poslechu v pořadu českobudějovického studia od minuty 21.20.   

hrkaniPodílet se na velikonočním hrkání v jihočeské metropoli je možné také přímo aktivním hrkáním – s vozíkem a maskou na očích od Zeleného čtvrtku do neděle Zmrtvýchvstání. Jako další forma podpory se nabízí například možnost hlídat vytesané kříže na Náměstí Přemysla Otakara II. po Velkém pátku až do neděle Božího hodu velikonočního. Vloni kříže vždy přes noc hlídali skauti, evangelíci, adventisté, Apoštolská církev, Cesta života a samozřejmě i katolíci. Aktuální informace jsou dostupné na facebookové stránce velikonoční hrkání.  

Víťa Marčík a více než stovka lidí kolem něj inpirovali třeboňské, kteří budou hrkat letos poprvé: "V Třeboni se obnovou této křesťanské tradice pokusíme vhodnou formou doplnit obřady v místním kostele Panny Marie Královny a sv. Jiljí a přenést tuto atmosféru do veřejného prostoru. Velký pátek je státním svátkem, který bychom rádi prožili v duchu svého významu pro celý svět a každého z nás. Budeme rádi za vaši podporu a účast na průvodech hrkání, které se tak mohou opět stát tradiční součástí velikonočních svátků i v našem městě", říkají organizátoři ze spolku Žít Třeboní a místní Římskokatolické farnosti. Více informací najdete na stránkách města Třeboň

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony