Velehradské Dny lidí dobré vůle a další očekávané události pondělka 4. července 2022

Velehradské Dny lidí dobré vůle a další očekávané události pondělka 4. července 2022
4. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Úvodní den 23. ročníku Dnů lidí dobré vůle na Velehradě přiblíží práci Charity ČR, stálicemi programu jsou i ruční přepisování Bible a mezinárodní setkání vozíčkářů. Od 18 hodin proběhne za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila v bazilice Modlitba za vlast, přímý přenos můžete sledovat na televizi Noe. Benefiční Večer lidí dobré vůle s Hradišťanem, pěveckým sborem Stojanova gymnázia Velehrad a dalšími hudebními hosty začne v 19.30 na nádvoří. Česká televize nabídne přímý přenos na Dvojce od 20 hodin. V poutním areálu bude mít Proglas dnes i zítra při národní cyrilometodějské pouti stánek, zastavte se za námi. 

Česká biskupská konference zahájí na Velehradě plenární zasedání. Poprvé je bude sledovat nový apoštolský nuncius v Česku, nigerijský arcibiskup Jude Thadeus Okolo. 

Sbor poradců olomoucké arcidiecéze vybere tajnou volbou diecézního administrátora. Ten převezme dřívější povinnosti Jana Graubnera, který se stal v sobotu pražským arcibiskupem. 

Ve švýcarském Luganu zahájí dvoudenní mezinárodní konferenci o poválečné obnově Ukrajiny. Mezi delegáty budou ukrajinský premiér Denys Šmyhal, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i český premiér Petr Fiala.

Europoslanci mají na zasedání ve Štrasburku reflektovat nedávné rozhodnutí amerického nejvyššího soudu zrušit ústavní právo na potrat. 

Skladby českých skladatelů rozezní areál Hanáckých kasáren v Olomouci, kde sídlí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Toto večerní vystoupení Moravská filharmonie v Olomouci je jedním ze tří koncertů k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Pokračují Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, řeči a literatury.

Turnov na Semilsku zve odpoledne na komentované prohlídky děkanského chrámu sv. Mikuláše a filiálních kostelů sv. Františka z Assisi a Narození Panny Marie.